Espen Bredesen

0
370

Dzisiaj 50 – urodziny obchodzi Espen Bredesen. Norweg jest jednym z pięciu skoczków narciarskich, którzy zdobyli złoty medal w konkursie indywidualnym na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata oraz wygrali Turniej Czterech Skoczni i Puchar Świata.

Prócz Norwega sztuki tej dokonali: Thomas Morgenstern, Kamil Stoch, Matti Nykanen, Jens Weissflog. Espen Bredesen urodził się w Oslo i na co dzień trenował w klubie Oppsal Idrettsforening. W Pucharze Świata zadebiutował 16 grudnia 1989 w Sapporo, a pierwsze punkty zdobył dokładnie rok później w tej samej miejscowości, gdzie uplasował się na 10 pozycji. Rekord życiowy Norwega wynosi 2007 metrów i został ustanowiony w 1997 roku w Planicy.

Espen Bredesen wystąpił na 3 Igrzyskach Olimpijskich. Najlepszy wynik odnotował w 1994 roku w Lillehammer, gdzie na normalnej skoczni zdobył złoty medal, a na dużej srebrny (wygrał Jens Weißflog).

Na Mistrzostwach Świata startował 4 razy. Największy sukces odniósł w 1993 roku w Falun, gdzie zdobył dwa złote medale. Najpierw wygrał rywalizację na dużej skoczni w konkursie indywidualnym, a dwa dni później wygrał wspólnie z kolegami w rywalizacji drużynowej.

Medal zdobył również na Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich. W 1994 roku w Planicy wywalczył srebrny medal. Rywalizację wygrał Czech – Jaroslav Sakala z przewagą 21,5 punktu nad Norwegiem.

Espena Bredesena oglądaliśmy przez 11 sezonów. Norweg tylko raz ukończył klasyfikację generalną na podium. W sezonie 1993/1994 wywalczył Kryształową Kulę. Norweg 12 razy stał na podium, wygrał 4 konkursy. W tym samym sezonie Norweg odniósł zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni.


  • Źródło: Własne
  • Foto: Espen Bredesen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here