Sylwetka Gregora Schlierenzauera

0
463
Fot. Wiktoria Ostrowska

Rekordzista pod wieloma względami, najbardziej znany z największej ilości wygranych w konkursach Pucharu Świata (53). Zapraszamy na bardzo okrojoną, ale zawierającą wszystkie najważniejsze informację sylwetkę tej, żyjącej wśród nas legendy skoków narciarskich – Gregora Schlierenzauera. 

Urodził się 7 stycznia 1990 roku. Reprezentuje klubu SV Innsbruck-Bergisel-Tirol. Jest członkiem kadry narodowej Austrii i całkiem regularnie prezentuje swój kraj w zmaganiach drużynowych oraz indywidualnych. Debiut Schlieriego to odległe, aczkolwiek bardzo pamiętne czasy dla zaciętych miłośników skoków narciarskich. Miało to miejsce w zmaganiach pod dość nietypową nazwą – FIS Race, 18 grudnia 2004 roku w austriackim Seefeld. Małym sukcesem w początkach kariery wielkiego mistrza okazała się 20. pozycja podczas Mistrzostw Świata Juniorów, odbywających się w Rovaniemi.

Jego pierwsze zwycięstwo w:

  • FIS Race – Predazzo, 17 grudnia 2005r.
  • FIS Cupie – Sapporo, 4 marca 2007r.
  • Pucharze Kontynentalnym – Villach, 23 lipca 2007r.
  • Pucharze Świata – Lillehammer, 3 grudnia 2006r.

W 2006r. w Kranju zdobył Mistrzostwo Świata Juniorów. Dwa lata później triumfował na Mistrzostwach Świata w lotach w Oberstdorfie. W sezonie 2008/2009 zdobył również małą Kryształową Kulę i zwyciężył w całym cyklu Pucharu Świata. W 2009r. zajął drugie miejsce podczas Mistrzostw Świata w Libercu. Przełom 2010 i 2011 ukoronował dwukrotnym brązem na Igrzyskach Olimpijskich, drugą pozycją na MŚ w lotach w Planicy, małą Kryształową Kulą oraz złotem na Mistrzostwach Świata w Oslo. W sezonie 2011/2012 wygrał Turniej Czterech Skoczni, a w następnym roku zdobył wszystko, czego tylko zapragnął: srebro na Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme, Kryształową Kulę oraz Puchar Świata w lotach. Ostatnim jego indywidualnym osiągnięciem było srebro na MŚ w Falun w 2015r.

Jego życie nie jest jednak usłane różami pod względem zdrowotnym. Ma problemy z astmą oraz możliwością korzystania ze zmysłu słuchu w lewym uchu.

Ukończył gimnazjum sportowe w Stams i myśli o tym, aby w przyszłości udać się na jakieś studia. Ma wiele pasji. Najważniejsze z nich to fotografia i gotowanie, które stale rozwija. Ze środowiska skoczków, oprócz swoich kolegów z drużyny, najlepiej dogaduje się z Phillipem Sjøenem. Niedawno rozstał się ze swoją wieloletnią partnerką – Sandrą Stiegler.

7 stycznia 2016 roku zawiesił karierę sportową, a kilka miesięcy później doznał fatalnej kontuzji – zerwał więzadła krzyżowe w prawym kolanie. Nie pierwszy raz dopadł go takowy przypadek. Rehabilitacja trwała dość długo, jednak już 13 stycznia 2017 roku, zobaczyliśmy go z powrotem na skoczni w Wiśle.

Mamy nadzieję, że Gregor wróci do formy z najlepszych lat i umożliwi nam podziwianie jego ekspresyjnej radości po udanym występie oraz oglądanie dalszego rozwoju jego ogromnego talentu.


  • Źródło: własne + fis-ski.com
  • FOTO: Wiktoria Ostrowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here