Metamorfoza kultowej Bergisel

0
1088

Najbardziej znana skocznia w austriackim Tyrolu- Bergisel Schanze ze względu na dobiegającą końca w tym roku  Homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) zostanie poddana  modernizacji. Decyzja o zmianach została podjęta głównie z powodu zbliżających się Mistrzostw Świata w 2019r. w narciarstwie klasycznym w sąsiednim Seefeld  , których będzie organizatorem już po raz drugi w historii, gdyż takie  wydarzenie miało już miejsce w 1985r.

Kompleks Casino Arena im. Toniego Seelosa będzie obiektem zmagań zawodników na skoczni normalnej w drugim tygodniu tej renomowanej imprezy. Pierwsza jej część zaplanowana jest natomiast na olimpijskiej skoczni w Innsbrucku.  Gospodarze przewidują tłumy – ok. 150.000 kibiców w ciągu 12 dni rywalizacji.

Przebudowa wiekowego obiektu będzie obejmować głównie montaż  sztucznie mrożonych torów najazdowych  oraz wyposażenie w tymczasowe oświetlenie, które ułatwi przeprowadzenie konkursów w mniej korzystnych warunkach pogodowych oraz zawodów odbywających się w godzinach wieczornych.

Celem liftingu obiektu jest także zmniejszenie kosztów związanych z posiadaniem stałego oświetlenia oraz usprawnienie  przeprowadzenia cyklicznie rozgrywanej imprezy, którą jest coroczny Turniej Czterech Skoczni na Bergisel.

Informacje pochodzące od Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Świata 2019r. podają, że inwestycja  kosztować będzie 6 milionów euro, zaś pozostałe 30 milionów zostanie przeznaczone na pozostałe przedsięwzięcia związane z tym widowiskiem.

Warto wspomnieć, że nie będzie to pierwsza w historii modyfikacja tego tyrolskiego obiektu, którego historia  ciągnie się od 1972r.  Pierwszą przebudowę skocznia przeszła po sześciu latach od jej powstania.  Kolejne pięć  wykonano do 2001r. Aktualny  rekord skoczni ustanowił Michael Hayboeck w 2015r.

Sukcesy odnosili także nasi reprezentanci: Józef Przybyła, Adam Małysz oraz Kamil Stoch.

Wdzięczni za przemianę Bergisel będą nie tylko zawodnicy, którzy miejmy nadzieję zapewnią nam wielkie emocje ze Stefanem Kraftem na czele, ale także włodarze imprezy i kibice, którzy licznie przybędą na te prestiżowe zawody.


  • Źródło: stol.it / skisprungschanzen.com
  • fot. bergisel.info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here