Anette Sagen

0
318

Dzisiaj 32 – urodziny obchodzi jedna z najwybitniejszych norweskich skoczkiń w historii – Anette Sagen.

Anette Sagen urodziła się w miejscowości Mosjøen, na co dzień trenowała w klubie Helfjell UL Skigruppe. W reprezentacji zadebiutowała w 2000 roku. W Pucharze Świata zadebiutowała 3 grudnia 2011 roku w Lillehammer, gdzie uplasowała się na 8. pozycji. Pierwszy raz na podium stanęła 14 stycznia 2012 roku w Val di Fiemme (3. miejsce). Pierwsze i jedyne zwycięstwo odniosła 6 stycznia roku 2013 w Schonach.

Rekord życiowy Norweżki wynosi 174,5 metra i został ustanowiony na Vikersundbakken w Vikersund 6 marca 2004 roku. Anette Sagen wywalczyła dziesięć złotych medali na Mistrzostwach Norwegii.

Norweżka wygrała sześć edycji Pucharu Kontynentalnego kobiet, w tym pięć pierwszych (nie było jeszcze Pucharu Świata pań). W sezonie 2009/2010 uplasowała się na trzeciej pozycji.

Anette Sagen wystąpiła w czterech edycjach Pucharu Świata pań. Najlepiej wypadła w dwóch pierwszych edycjach, gdzie zajęła kolejno 5 i 6 miejsce w klasyfikacji generalnej. W PŚ odniosła jedno zwycięstwo, 7 razy stała na podium.

Norweżka wystartowała również w dwóch konkursach mieszanych, gdzie wspólnie z koleżanką i kolegami zajęła 1 i 3 miejsce.

W Pucharze Kontynentalnym odniosła 46 zwycięstw i 90 razy stała na podium. 10 marca 2015 roku ogłosiła zakończenie kariery sportowej.


  • Źródło: Własne
  • Foto: norwegianskijumping.wordpress.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here