Erzurum: miasto i jego atrakcje!

0
676

Erzurum jest położone we wschodniej części Turcji. Obecnie w mieście znajduje się jeden z największych w kraju uniwersytetów – Ataturk University. Miasto słynie również z wyrobów biżuteryjnych, a także jest popularne wśród miłośników sportów zimowych.

Do największych atrakcji w Erzurum należy zaliczyć bardzo dobrze zachowane bizantyjskie mury miasta oraz liczne budynki z okresu panowania na tych terenach Turków seldżuckich, takie jak Ulu Meczet, który został wybudowany w XII wieku, czy Cifte Minareli Medrese – szkoły teologiczne, jedne z najbardziej znanych budynków miasta w stylu architektonicznym Turków seldżuckich. Kolejnymi zabytkami, które z pewnością są warte obejrzenia to XIII wieczny grobowiec z bogato zdobionym, a także  pięknym portalem i meczet z XVI wieku.

Poza licznymi zabytkami architektonicznymi Erzurum przyciąga również turystów swoim urokiem oraz krajobrazami. Jest to znakomite miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów zimowych. Kilka kilometrów na południe od centrum miasta mieści się Mount Palandoken, można tam zrelaksować się oglądając piękne krajobrazy oraz aktywnie spędzić wolny czas.

Specjalnością kulinarną Erzurum jest Cag Kebab, który jest coraz popularniejszy na całym świecie, a także Kadayif Dolmasi – smaczny deser z orzechów włoskich.


  • Źródło: Własne
  • Foto: terror-alert.com