Zawody drużynowe w klasyfikacji Pucharu Świata [PRIMA APRILIS]

0
184
fot. Aleksandra Wróblewska

Puchar Świata rozgrywany jest nieprzerwanie od 1979 roku. Aż do 2018 roku był to cykl zawodów indywidualnych, w których 50 skoczków, po uprzednich kwalifikacjach, oddawało skoki w dwóch seriach. W klasyfikacji tej liczą się punkty, które zawodnik dostaje przede wszystkim za odległość, styl, za „wiatr”, czyli za prędkość i kierunek wiatru oraz zmianę długości najazdu.  Za miejsce zajęte w konkursie PŚ skoczek otrzymuje kolejne punkty.

Jednak od sezonu 2018/2019 FIS zamierza wprowadzić punktowanie zawodów drużynowych do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Będzie to spora rewolucja w świecie skoków narciarskich, ponieważ na miejsce jednego zawodnika w PŚ będzie teraz pracować reszta jego drużyny. Nie tylko skoki danego zawodnika będą wliczane do klasyfikacji, ale także skoki jego rodaków.

Może to mieć ogromny wpływ na pozycje zawodników w tej właśnie klasyfikacji. Szczególnie zagrożony byłby Kamil Stoch, który miał  przewagę prawie 400 punktów nad Richardem Freitagiem. Nowy system punktacji mógłby w każdej chwili zmienić jego pozycję.

_____________________________________________________________________

  • Źródło: Własne
  • FOTO: Aleksandra Wróblewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here