To nie premiera, czyli krótka historia zmagań w Hinterzarten

0
835

Zawody LGP w niemieckim Hinterzarten są już stałą częścią tego cyklu. Niech zbliżający się w tej miejscowości konkurs LGP 2017 będzie okazją do prześledzenia historii zmagań rozgrywanych na Adlerschanze.

Pierwsze zawody odbyły się tu w 28 lipca 1994 roku. Wówczas to zwyciężył Takanobu Okabe (Japonia), który tego samego dnia triumfował z ekipą w rywalizacji drużyn.

W sezonie 2001 po raz pierwszy najlepszym okazał się tu Polak. Adam Małysz wyprzedził Niemca Martina Schmitta i co ciekawe aktualnego trenera naszej reprezentacji – Stefana Horngachera.

Wtedy to miał miejsce także drugi konkurs. Triumfował Martin Hollwarth.

Kolejny triumf Małysza miał w Hinterzarten miejsce w 2004 roku. Gorszymi okazali się m.in. Thomas Morgenstern (Austria) i Noriaki Kasai (Japonia).

Dzień później na pudle zmagań drużynowych znalazła się natomiast ekipa z Polski. Wojciech Tajner, Robert Mateja, Mateusz Rutkowski i Adam Małysz ulegli jedynie Niemcom i Finom.

Jako zespół Polacy stanęli tu na podium jeszcze dwukrotnie. W 2010 roku okazali się najlepsi, natomiast w sezonie kolejnym zmagania zakończyli na 2. miejscu. Podobny wynik Polacy osiągnęli w 2015 roku.

Małysz zaś dorzucił wygraną 2010 i 2. miejsce w 2007 roku.

Oprócz tego na podium konkursów na Adlerschanze stawał indywidualnie Kamil Stoch (2. miejsce; 2011r.), Dawid Kubacki (1. miejsce; 2015r.), a także Maciej Kot (2. miejsce; 2016r.)

Ubiegłoroczna rywalizacja padła łupem zawodnika gospodarzy – Andreasa Wellingera. Na kolejnej pozycji znaleźli się ex aequ Stefan Kraft (Austria) i nasz Maciej Kot


  • Źródło: wikipedia.org + własne
  • Foto: skisprungschanzen.com