Podsumowanie występu Rosjan w sezonie 2016/2017

0
868

Dwa dni temu zakończył się sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich 2016/2017. Reprezentanci Rosji nie zachwycili, lecz warto przedstawić ich tegoroczne osiągnięcia.

W klasyfikacji generalnej cyklu, najlepsze miejsce zajął Evgenij Klimov. Z dorobkiem 382 punktów uplasował się na 17. miejscu. Trzeba przyznać, że jest to dość dobre osiągnięcie. Warto przecież powiedzieć, iż pierwszy z Rosjan w sezonie poprzednim znalazł się dopiero na 54. lokacie. Postęp, jak zresztą widać, jest zauważalny, tym bardziej, że w czołowej czterdziestce najlepszych skoczków sezonu znalazło się dwóch sportowców z Rosji. Na 39. miejscu zmagania zakończył Denis Kornilov. Jego zdobycz wyniosła 77 punktów.

Niestety gorzej ma się rzecz z pozostałymi zawodnikami z tego kraju. Punkty do klasyfikacji generalnej zdobyło łącznie tylko czterech z Rosjan. Oprócz wymienionych byli to także Alexy Romashov (54. miejsce i 17pkt) oraz Dimitry Vassiliev (57. miejsce i 15pkt).

W Pucharze Narodów Rosjanie zostali sklasyfikowani na 8. miejscu. Do 477 punktów wywalczonych indywidualnie, dołożyli (300) ze zmagań zespołowych. Punktowali w Zakopanem, Willingen i Planicy.

Dla porównania, w sezonie 2015/2016 do drugiej serii awansowali tylko raz, a w końcowej tabeli zajęli 11. lokatę. Nie z tego jednak powodu rosyjscy kibice mogą czuć się dumni.

Podczas TCS, w wietrznych zawodach na Bergisel na najniższym stopniu podium znalazł się Evgenij Klimov. Mimo nieco niesprawiedliwym konkursie, nagrodę odebrał, więc sukces można zaliczyć. Co ciekawe, ostatnia ich tak dobra pozycja miała miejsce na ich własnej skoczni. Podczas próby przedolimpijskiej, na normalnym obiekcie w Soczi 2. miejsce przypadło dla Dimitra Vassilieva.

• Źródło: Własne; autor publikuje także na skokinarciarskie24.blog.pl