Gianina Ernst

fot. fis-ski.com
fot. fis-ski.com

Urodziła się 31.12.1998 roku w szwajcarskim Samedan. Aktualnie reprezentuje Niemcy, jednak do czerwca 2013 roku skakała w barwach Szwajcarii. Pochodzi z usportowionej rodziny. Jej ojciec – Joakim był skoczkiem narciarskim, a matka Conny –  biegaczką narciarską. Brat – Banjamin również skakał jako reprezentant Szwajcarii.  Swój pierwszy skok oddała w wieku ośmiu lat. Aktualnie reprezentuje klub SC 1906 Oberstdorf. W wolnych chwilach lubi śpiewać i spotykać się z przyjaciółmi.

Na arenie międzynarodowej zadebiutowała w lipcu 2012 roku podczas zmagań z cyklu Alpen Cup w niemieckim Poehla, gdzie zajęła 9. pozycję. Rok później wygrała dwa konkursy tej rangi rozegrane w tym miejscu. W swojej karierze na podium Alpen Cup stała jeszcze raz, gdy zajęła drugie miejsce w Bischofsgruen.

W FIS Cupie po raz pierwszy wystartowała w lipcu 2017 roku w Villach i już wtedy udało jej się stanąć na trzecim stopniu podium. Następnego dnia była o lokatę lepsza, a niespełna miesiąc później dwukrotnie zwyciężyła w Hinterzarten.

Następnym etapem w jej karierze był Puchar Kontynentalny. Zadebiutowała w nim w marcu 2013 roku w Oberwiesenthal zajmując 15 lokatę. Jej najlepszy wynik w tym cyklu to trzecie miejsce, które zajęła w grudniu 2016 roku w Notodden.

Słabiej wychodziły jej dotychczas starty w Grand Prix. Jej najlepszy wynik to 21. miejsce w Chaikovsky w 2015 roku.

W Pucharze Świata zadebiutowała 7.12.2013 roku w norweskim Lillehammer i już wtedy stanęła na podium, zajmując drugie miejsce. Jest to jak na razie jej jedyne podium w PŚ.

Reprezentowała swój kraj trzykrotnie podczas Mistrzostw Świata Juniorów. Pierwszy raz w 2014 roku w Val di Fiemme (9. indywidualnie, 4. drużynowo), drugi raz w 2015 roku w Almatach (10. indywidualnie, 1. drużynowo), a trzeci w 2017 roku w Park City (4. indywidualnie, 1. drużynowo, 2. w drużynie mieszanej).

Brała udział w Mistrzostwach Świata w Lahti w 2017 roku, gdzie indywidualnie była 25. Miała także okazję wystartować na Igrzyskach Olimpijskich w Sochi. Uplasowała się tam na 28. pozycji.


  • Autorka biografii: Kinga Stanaszek