Vikersund to mała wioska w Tyrifjorden 80 km na północ od stolicy Norwegii, Oslo. W latach 1894 – 1935, klub sportowy z Vikersund organizował zawody skoków narciarskich na sześciu różnych skoczniach. W 1934 roku powołany został komitet, który miał za zadanie znaleźć odpowiednie miejsce na budowę nowej skoczni narciarskiej w pobliżu Vikersund.
Od piątku do niedzieli turniej Raw Air przeniesie sie na jedną z największych skoczni narciarskich świata. Dawniej Vikersund widniało w kalendarzu pucharowego cyklu bardzo nieregularnie, zwykle raz na dwa, trzy lata. W ostatnich sezonach wszystko się jednak zmieniło i teraz kibice z wielką niecierpliwością wyczekują każdych kolejnych zawodów w norweskiej miejscowości – to właśnie tam lata się najdalej. Organizatorzy z Norwegii nie są jednak jedynymi, którzy chcą mieć możliwość pochwalenia się największym obiektem. Nieco w cieniu rywalizacji skoczków toczy się walka organizatorów.
Skocznia vikersundbakken, poraz pierwszy została otwarta w lutym 1936 r., 86-metrowym skokiem Reidara Andersena. Skocznia w Vikersund od tej pory była dwa razy powiększana – po raz pierwszy w 1956, a następnie powstała skocznia mamucia w latach 1964/1965, która później walczyła o status skoczni do lotów narciarskich z Rena IL in Østerdalen. W marcu 1966 miał miejsce pierwszy konkurs na nowej skoczni, podczas którego ustanowiony został nowy rekord świata przez Bjørna Wirkolasa.
Od początku największa ze skoczni w Vikersund należała do największych skoczni świata. W latach 30. skakano to blisko 90 metrów, w 1966 roku padł rekord świata – 146 m. Ostatnia przebudowa miała miejsce przed MŚ w lotach w 2000 roku. Od tego czasu skocznia miała punkt konstrukcyjny 185 metrów. W rozegraniu zawodów bardzo przeszkadzał wiatr, co zniechęciło decydentów do tego obiektu. Od tego czasu Vikersund nie mogło się doprosić prawa organizacji PŚ. Na drugiej co do wielkości skoczni – K-90 – organizowany jest między innymi Puchar Kontynentalny i konkursy kobiece.
Potencjał skoczni w Vikersund pokazany został podczas pierwszego konkursu Pucharu Kontynentalnego w lotach narciarskich, kiedy to Roland Müller z Austrii, oddał skok na odległość 219 m. Tym samym ustanowiony został nowy rekord skoczni, a Austriak stwierdził, że możliwe jest tu skakać jeszcze dalej.
W latach 2004/2005 powstał projekt nowej skoczni mamuciej w Rødkleiva niedaleko Oslo, dlatego też w Vikersund pojawiły się obawy o utratę statusu narodowej skoczni Norwegii. Plany te zostały jak na razie przesunięte i podczas konkursu PŚ w lotach w 2007, Austriak Martin Koch skoczył w treningu 220,5 m, jednak nie zdołał tego skoku ustać .
Skocznię przebudowano w 2010 roku na zawody Pucharu Świata. Punkt K przesunięto na K-195 a HS na 225 dzięki zwiększeniu maksymalnej różnicy pomiędzy progiem, a zeskokiem skoczni ze 130 do 135 metrów, co daje skoczni w Vikersund status największej skoczni na świecie.
Przed zawodami Pucharu Świata w sezonie 2014/2015 punkt K przesunięto na 200 metr, a obiekt otrzymał nową homologację. 14 lutego 2015 podczas indywidualnych zawodów Pucharu Świata Peter Prevc jako pierwszy osiągnął barierę 250 metrów – właśnie na tym obiekcie. Dzień później Anders Fannemel poleciał jeszcze dalej – na odległość 251,5 metra.
Jeśli i w tym roku zawodnikom wiatr będzie wiał pod narty możemy liczyć na loty poza granicę 245 metrów, a może i dalej!
Lista triumfatorów w konkursach Pucharu Świata
* MŚwLN – Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich; PŚ – Puchar Świata; PK – Puchar Kontynentalny; D – Konkurs Drużynowy; I – Konkurs Indywidualny
Pierwszy konkurs rozpocznie się już dzisiaj o godzinie 16:30. Transmisje będzie można obejrzeć na antenie Eurosport1, oraz TVP1.
- Żródło:berkutschi.com
- Foto: fis-ski.com