Po wyczerpujących ale bardzo emocjonujących zawodach Raw Air, zaczynamy finał. Przed nami ostatni przystanek Pucharu Świata w skokach narciarskich 2016/2017. Już w najbliższy weekend najlepsi skoczkowie świata wezmą udział w zakończeniu tegorocznego sezonu, których organizatorem będzie Planica!
Rekord dla Vikersund
Słoweńska Planica była do 2011 roku stolicą latania na świecie. To w tej urokliwej miejscowości skoczkowie narciarscy bić się mogli o rekordy globu.
Pamiętny rok 2005 i lot Bjorna Einara Romorena (Norwegia) na 239 metrów nie jest już najdłuższym w historii tej dyscypliny. Przebudowanie norweskiego Vikersund spowodowało, iż nowy rekord ustanowił inny z Norwegów – Johan Remen Evensen. Początkowo 243, a następnie 246,5 metra przetrwało do 2015 roku.
Wówczas to na 250 metr poszybował Peter Prevc (Słowenia), jednak dzień później rekord ten znów przebił Norweg. Tym razem Anders Fannemel uzyskał aż 251,5 metra.
Dobrze wiemy, że w trwającym sezonie magiczna bariera znów się przesunęła. Podczas niezwykłej, obfitującej w dalekie loty drużynówce na Vikersundbakken rekord pobito dwa razy. 252 metry Roberta Johansona (Norwegia) szybko zostało pokonane. Stefan Kraft poleciał półtora metra dalej i po 17 latach przerwy rekordzistą znów jest Austriak.
Czy najlepszy wynik znów powróci do Słowenii? Kto wie, najdłuższym, lecz nie ustanym skokiem na Letalnicy jest rezultat zawodnika gospodarzy. Tilen Bartol doleciał do 252 metra, a przecież aspiracje organizatorów z pewnością są duże.
Zaczynamy finał
Rywalizacja w Planicy rozpocznie się już w najbliższy czwartek. Jak to bywało w latach poprzednich, także i teraz zmagania na słoweńskim mamucie będą kończyć misję zwaną Puchar Świata.
W sumie zaplanowano trzy konkursy. W kontekście walki o Kryształową Kulę liczyć się będą dwa. Rywalizację indywidualną zaplanowano na piątek i niedzielę.
Program zawodów:
Czwartek (23 marca):
09:00 – oficjalny trening
11:00 – kwalifikacje
Piątek (24 marca):
14:15 – seria próbna
15:15 – start konkursu indywidualnego
Sobota (25 marca):
09:00 – seria próbna
11:00 – start konkursu drużynowego
Niedziela (26 marca):
09:00 – seria próbna
10:00 – start konkursu indywidualnego (FINAŁ z udziałem 30 najlepszych skoczków sezonu)
Jak przedstawia się historia?
Pierwszy PŚ zagościł na Letalncię w 1987 roku. Triumfatorem okazał się Andreas Felder (Austria), a tuż za nim znaleźli się Ole Gunnar Fidjestol (Norwegia) i Thomas Klauser (Nimecy).
W sumie na słynnej „Velikance” rozegrano 36 zawodów indywidualnych oraz 11 zespołowych.
Ostatni konkurs wygrał zaś Peter Prevc. Zawodnik gospodarzy pokonał Roberta Kranjca (również Słowenia) i Norwega – Johana Andre Forganga. W rywalizacji drużynowej triumfowała… Norwegia.
Oprócz tego, zmagania w Planicy miały miejsce również na innych obiektach. Wśród nich jest Bloudkova, a także Srednija Velikanka. Niestety, bogata historia tej areny nie pozwala na opisywanie jej w całości. Nie to miejsce, nie ten czas…
O co walczymy?
Tegoroczny pojedynek zapowiada się niezwykle pasjonująco. W walce o Kryształową Kulę ciągle liczą się dwaj sportowcy, pośród których wdarł się Polak. Kamil Stoch i Stefan Kraft rozegrają końcową batalię o najważniejsze trofeum tego sezonu. W walce o Kryształową Kulę przewodzi zawodnik Austrii, jednak zwycięstwem w Vikersund, Kamil pokazał, że broni tak łatwo nie sprzeda.
Co więcej. Do zgarnięcia jest również Mała Kryształowa Kula. Bardzo bliski tego osiągnięcie jest również nasz mistrz z Soczi. W klasyfikacji lotów jest przecież drugi, a do liderującego Krafta traci niewiele, bo tylko 56 punktów. Również i tu sytuacja wydaje się być nie rozstrzygnięta.
O Puchar Narodów powalczy zaś Polska. Mimo stosunkowo bezpiecznej przewagi, wszystko może się jeszcze wydarzyć, jednakże historyczny sukces jest blisko.
Horngacher już zdecydował
Jak poinformował PZN, na finał PŚ 2016/2017 wybierze się pięciu biało-czerwonych. Oprócz lidera naszej kadry i wicelidera klasyfikacji generalnej, będą to: Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki oraz Jan Ziobro. Co ciekawe, jest duża szansa, iż w finałowych, niedzielnych zmaganiach zobaczymy komplet naszej ekipy. Wszyscy z nich mają szansę na zakończenie tegoż wspaniałego sezonu w czołowej trzydziestce.
ABC skoczni
Na zakończenie, warto przedstawić parametry mamuta w Słowenii. Obecny punkt K wynosi 200, natomiast rozmiar HS to 225 metrów. Aktualnym rekordzistą Letanicy jest natomiast Słoweniec – Peter Prevc. Jego najdłuższa odległość na tym obiekcie to 248,5 metra. Być może, gospodarze obiektu zrobią drobne zmiany i loty w Planicy będą jeszcze dłuższe?
Jedno jest pewne? Zapowiadany finał będzie dla nas wyjątkowy. Mamy realne szansę na sukces w aż trzech klasyfikacjach. Warto więc śledzić relacje ze Słowenii i dmuchać pod narty naszym.
- Źródło: Własne, Autor publikuje także na: skokinarciarskie24.blog.pl
- Foto: visitslovenia.pl