Kytösaho i Ahonen z tytułami mistrzowskimi

0
1174

Mijający weekend obfitował w wydarzenia związane ze skokami narciarskimi. Oprócz konkursów na międzynarodowym szczeblu, rozegrano również ciekawe zawody rangi krajowej. Podczas Mistrzostw Finlandii w Lahti mistrzowskie tytuły wywalczyli Niko Kytösaho i Janne Ahonen. Głośnym echem odbił się także powrót na skocznię Toniego Nieminena – były gwiazdor fińskich skoków postanowił wystartować w zawodach krajowych po 12-letniej przerwie w skakaniu.

Kompleks skoczni Salpausselkä był podczas weekendu areną zmagań dla zawodników startujących w Mistrzostwach Finlandii. W sobotę rozegrano konkurs na skoczni normalnej (K- 90, HS 100). Złoty medal i mistrzowski tytuł wywalczył szesnastoletni Niko Kytösaho (96,5 i 89,5 m; 240 pkt.), zaś srebro powędrowało do rąk Janne Ahonena (92,5 i 91,5 m; 236,5 pkt.). Na najniższym stopniu podium stanął Andreas Alamommo (90 i 91,5 m; 229 pkt.).

W sobotę uwagę mediów poza trójką medalistów przyciągnął jeszcze jeden Fin – podwójny Mistrz Olimpijski Toni Nieminen po blisko 12- letniej przerwie powrócił do skakania i wystartował w krajowym czempionacie, gdzie zajął 17. lokatę (85,5 i 87 m; 211,5 pkt.). Warto dodać, że czterdziestolatek powrócił do skakania zaledwie kilka tygodni temu.

W niedzielę rywalizacja przeniosła się na dużą skocznię (K-116, HS 130). Tym razem Janne Ahonen nie dał się pokonać młodszym zawodnikom i po skokach na odległości 126 oraz 124,5 m, z łączną notą wynoszącą 264,3 pkt., zapewnił sobie triumf przed własną publicznością. Drugie miejsce zajął w konkursie na dużym obiekcie Jarkko Määttä (121 i 122,5 m; 246,7 pkt.). Brązowy medal wywalczył Eetu Nousiainen (116,5 i 122 m; 239,2 pkt.). Sobotni triumfator ze skoczni normalnej zajął tym razem dość odległą 22. lokatę.

•  Źródło: fis-ski.com