Puchar Beskidów we Frenštácie pod Radhoštěm: Lukas Hlava wygrywa konkurs, a Aschenwald Puchar Beskidów!

0
1280

Lukas Hlava (99 m; 103,5 m) wygrał finałowy konkurs Pucharu Beskidów we Frenštácie pod Radhoštěm (HS106). Czech wyprzedził drugiego Floriana Altenburgera (103 m; 104,5 m) o 3,2 punktu. Podium uzupełnił zwycięzca Pucharu Beskidów – Philipp Aschenwald (98,5 m; 103 m). Tuż za podium uplasował się lider po pierwszej serii, Eetu Nousiainen (107 m; 99,5 m). Najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (95,5 m; 102 m), zajął 14. miejsce.

Zarówno Altenburger jak i Aschenwald zdołali awansować na podium po bardzo dobrych skokach w drugiej serii. Atlenburger na półmetku zajmował szóstą, a Aschenwald siódmą lokatę. Natomiast miejsca na podium nie zdołali utrzymać: wspomniany Eetu Nousiainen oraz Rok Justin (99,5 m; 97 m), który zakończył konkurs na 9. pozycji.

W czołówce konkursu znaleźli się jeszcze: na 5. miejscu ex-aequo Fabian Seidl (100 m; 101,5 m) oraz Zak Mogel (101 m; 101,5 m), na 7. pozycji Cestmir Kozisek (99,5 m; 102,5 m). Na 8. lokacie konkurs zakończył Julian Hahn (101,5 m; 100 m). W pierwszej dziesiątce uplasował się także dziesiąty Jonathan Learoyd (103 m; 100,5 m).

Najlepszy z Polaków w dzisiejszym konkursie, Aleksander Zniszczoł, po skoku na odległość 102 m awansował z 29. pozycji na miejsce 14. Natomiast Przemysław Kantyka (96 m; 97 m) utrzymał 18. lokatę, którą zajmował po pierwszej serii.

W drugiej serii nie wystąpili pozostali Polacy: Paweł Wąsek (94,5 m), który zajął 33. miejsce, Andrzej Stękała (94,5 m) zajmując 43. pozycję, Bartosz Czyż (87 m) kończąc konkurs na 59. lokacie oraz Tomasz Pilch, który został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon (Polak zdołał oddać swój skok, 99,5 m, a na półmetku byłby klasyfikowany na 7. pozycji).

Podczas pierwszej serii prędkość wiatru wahała się od 0,07 m/s (Holik, 86,5 m) do 1,76 m/s pod narty (Feldorean, 90 m), natomiast podczas drugiej od 0,09 m/s (Hazetdinov, 93,5 m) do 1,67 m/s pod narty (Boyarintsev, 97 m).

W pierwszej serii zawodnicy skakali z belek ustawionych na 16. i 14. stopniu, natomiast w serii finałowej rywalizowali z 16. belki startowej.

Dzisiejszy konkurs był ostatnim z trzech podczas tegorocznego Pucharu Beskidów (polsko-czeski turniej w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego). Wcześniej zawodnicy skakali w Szczyrku oraz Wiśle. Turniej wygrał Austriak Philipp Aschenwald, a podium uzupełnili: drugi Lukas Hlava i trzeci Zak Mogel. Tuż za podium uplasował się Aleksander Zniszczoł, który do trzeciego Słoweńca stracił 4,7 punktu.