Letnie Grand Prix w Hakubie: Ryoyu Kobayashi nokautuje, Klimov nowym liderem Letniego Grand Prix!

0
961

Ryoyu Kobayashi (134,5 m; 131,5 m) znokautował rywali w konkursie Letniego Grand Prix w Hakubie (HS131). Drugiego Klimova (130,5 m; 131,5 m) wyprzedził aż o 16 punktów. Tym samym Rosjanin, zdobywając 80 punktów do klasyfikacji generalnej LGP, został liderem cyklu. Podium uzupełnił Daniel Huber (128 m; 133 m). Najlepszy z Polaków, Andrzej Stękała (107,5 m; 100 m) zajął 28. pozycję.

W czołówce znaleźli się także Daiki Ito (125,5 m; 127 m) na 4. miejscu, Jurij Tepes (128 m; 130 m) na 5. pozycji, 6. lokatę zajął Killian Peier (126,5 m; 125 m). Siódmy w dzisiejszym konkursie był Andreas Wank (124,5 m; 127,5 m), ósmy Dimitriy Vassiliev (125 m; 129 m), dziewiąty Mackenzie Boyd-Clowes (128 m; 121 m), a pierwszą dziesiątkę zamknął Kevin Bickner (119 m; 129,5 m).

Młodszy z braci Kobayashi potwierdził wysoką formę wygrywając po raz drugi w ten weekend. Miejsce na podium wywalczył nowy lider Letniego Grand Prix, Evgeniy Klimov, który awansował z 4. na 2. pozycję. Natomiast Austriak Huber, który po pierwszej serii plasował się na 6. pozycji, ostatecznie zajął 3. miejsce. Pozycję na podium dzisiejszego konkursu stracili: Mackenzie Boyd-Clowes oraz Daiki Ito.

Najlepszy z Polaków, Andrzej Stękała, zdołał w drugiej serii awansować z 30. na 28. pozycję. Niestety, w finałowej serii nie wystąpił Krzysztof Biegun (103 m).

Podczas pierwszej serii konkursowej zawodnicy skakali z 15. belki startowej, a prędkość wiatru wahała się od 0,39 m/s w plecy (Bickner, 119 m), do 0,43 m/s pod narty (Naglic, 121,5 m).

Seria finałowa rozpoczęła się z 16. belki, jednak po słabym skoku Stękały, który skakał przy silnym wietrze plecy (1,11 m/s), sędziowie zdecydowali, by podnieść rozbieg do 17. stopnia. Po 10 skoczkach znów zmieniono długość rozbiegu, tym razem skrócono go do stopnia 15. Natomiast ostatni czterej zawodnicy ruszali z 13. belki.

Podczas serii finałowej wiatr często zmieniał kierunek i prędkość. Początkowo zawodnicy skakali przy silnym wietrze w plecy, potem przy niewiele słabszym pod narty. Od połowy stawki prędkość wiatru nie była już tak duża, ale często zmieniał on swój kierunek. Podczas całej rywalizacji w drugiej serii prędkość wiatru wahała się od 1,19 m/s w plecy (Hoerl, 104,5 m) do 0,85 m/s pod narty (Naglic, 127 m).

Za nieprzepisowy kombinezon został zdyskwalifikowany Thomas Aasen Markeng.