LGP w Einsiedeln: Bez zmian na pozycji lidera

0
1058

Za nami kolejny weekend zmagań w tegorocznym cyklu Letniego Grand Prix. Po konkursie w szwajcarskim Einsiedeln zawodników czeka blisko trzytygodniowa przerwa w rywalizacji – kolejne zawody zaplanowano dopiero na 27 i 28 sierpnia, kiedy to najlepszych skoczków świata gościła będzie Hakuba. Niemal na półmetku sezonu letniego klasyfikacja generalna LGP wygląda nadzwyczaj przyjemnie dla oka polskiego kibica – na pozycji lidera utrzymuje się Maciej Kot, zaś tuż za nim plasuje się Kamil Stoch.

Fot. Katarzyna Satała
Fot. Katarzyna Satała

Dla Macieja Kota tegoroczne lato układa się znakomicie – skoczek z Limanowej zwyciężył w trzech spośród czterech dotychczas rozegranych konkursów indywidualnych i od początku cyklu LGP nie rozstaje się z koszulką lidera. Reprezentant klubu AZS Zakopane wczorajszą wygraną w Einsiedeln zwiększył swoją przewagę punktową nad rywalami. Kot uzbierał dotychczas 380 pkt. i wyprzedza drugiego w klasyfikacji Kamila Stocha o 165 punktów.

Tuż za znakomicie skaczącym duetem Polaków, na pozycji trzeciej, sklasyfikowany został Stefan Kraft. Austriak zgromadził na swoim koncie 209 pkt. Na czwartym miejscu plasuje się aktualnie Andreas Wellinger z dorobkiem punktowym wynoszącym 196 oczek. Piątą lokatę w klasyfikacji łącznej cyklu zajmuje Michael Hayböck (163 pkt.).

Na miejscu szóstym, po zawodach w Einsiedeln, ulokowany został jedyny w czołowej dziesiątce reprezentant Słowenii – Peter Prevc. Zdobywca Kryształowej Kuli za sezon zimowy 2015/2016, podczas trzech startów w indywidualnych zmaganiach z cyklu LGP, zgromadził 145 punktów. Znacznie skromniejszy dorobek punktowy ma na swoim koncie, sklasyfikowany na 7. pozycji, Andreas Wank. Niemiec w czterech konkursach zdołał zdobyć 86 pkt.

Czołowa dziesiątka klasyfikacji łącznej Letniego Grand Prix kończy się obecnie na miejscu ósmym. Lokatę tę zajmują bowiem aż trzej skoczkowie: Anders Fannemel, Karl Geiger i Ryōyū Kobayashi. Cała trójka ma na swoim koncie po 80 punktów, z tą różnicą, że Norweg zdobył je podczas zaledwie jednego startu, Niemiec w trakcie trzech występów, zaś reprezentant Japonii w czterech dotychczas rozgrywanych konkursach.

Doskonale prezentuje się klasyfikacja łączna cyklu letnich zmagań z perspektywy polskiego kibica – poza czołowymi lokatami, zajmowanymi przez Macieja Kota i Kamila Stocha, jeszcze sześciu Biało – Czerwonych zdobywało dotychczas punkty w tegorocznym LGP. Miejsce 12. zajmuje Klemens Murańka (76 pkt.), lokatę 14. Dawid Kubacki (70 pkt.). Nieco niżej sklasyfikowani są Jan Ziobro i Piotr Żyła – odpowiednio na miejscu 23. i 25. Czołową trzydziestkę zestawienia zamyka Jakub Wolny z dorobkiem wynoszącym 28 pkt. Startujący na razie tylko w jednym konkursie Andrzej Stękała uzbierał natomiast 10 punktów i plasuje się aktualnie na 44. pozycji.


  •  Źródło: Własne
  • FOTO: Katarzyna Satała