Nicholas Fairall

Fot. Wiktoria Wnętkowska
Fot. Wiktoria Wnętkowska

Urodzony  6. lipca 1989 w New London. Reprezentant klubu Andover Outing Club. Jego debiut w Pucharze Świata miał miejsce 1 stycznia 2009 roku w Garmisch-Partenkirchen, podczas Turnieju Czterech Skoczni. Pierwsze punkty zdobył 9 dni  później, a dokładnie 10 stycznia 2009 roku w Tauplitz, gdzie był 23. Podczas IO w Sochi w 2014 roku nie zakwalifikował się do konkursu, w następnym uplasował się na 35. miejscu. W zawodach drużynowych wspólnie z kolegami zajął odległe 10. miejsce. W  generalnej klasyfikacji PŚ w sezonie 2008/2009 był 60. Dwa lata później uplasował się oczko niżej.

Cały skoczny świat wstrzymał oddech, kiedy 5 stycznia 2015 roku Nicholas uległ wypadkowi na skoczni w Bischofshofen, w wyniku którego doznał poważnego urazu kręgosłupa, miał złamane dwa żebra, odbite płuca, potłuczone nerki i wewnętrzne krwawienia. Amerykanin upadł na głowę, wykonał jeszcze salto i bezwładnie zsunął się po zeskoku. Z następstwami tego wypadku walczy do dziś

Zawodnik wciąż marzy o tym, by znowu skoczyć, ale lekarze nie są w stanie powiedzieć mu, kiedy będzie chodził. Zdaje sobie też sprawę z tego, że przed nim jeszcze długa droga. Świat skoków narciarskich wsparł skoczka. W internetowej zbiórce pieniędzy, które zostały zebrane na leczenie i rehabilitację, udało się zgromadzić ponad 33 tysiące dolarów. W 2015 roku  niemieccy zawodnicy nagrodę za zwycięstwo w konkursie drużynowym w Zakopanem przeznaczyli na leczenie Amerykanina. Do akcji włączył się także polski mistrz olimpijski Wojciech Fortuna, który przekazał Fairallowi 25 tysięcy dolarów ze sprzedaży złotego medalu z Sapporo.

Pozostaje zatem mieć nadzieje, iż marzenia Nicholasa o powrocie na skocznie niebawem się spełnią.


  • Autorka biografii: Dominika Majdanik