Sandro Pertile następcą Waltera Hofera

0
1289
fot. Wiktoria Ostrowska

Włoch Sandro Pertile od sezonu 2020/2021 zastąpi Waltera Hofera na stanowisku dyrektora Pucharu Świata. Włoch od początku był jednym z kandydatów na następcę Austriaka. Pertile pełnię obowiązków przejmie w sezonie 2020/2021, jednak już podczas zbliżającej się zimy będzie pracował u boku Waltera Hofera.

Sandro Pertile na co dzień mieszka w Predazzo i płynnie porozumiewa się po włosku, angielsku i niemiecku. Włoch do 1986 roku był czynnym skoczkiem narciarskim i kombinatorem norweskim. Później w latach 1997-2003 był dyrektorem zawodów międzynarodowych FIS odbywających się we Włoszech. W tym od 2002 roku ponad 100 razy pełnił funkcję delegata technicznego zawodów Pucharu Świata.

Oprócz tego Pertile był dyrektorem sportowym ds. narciarstwa klasycznego we Włoskim Związku Narciarskim (FISI). Był również zaangażowany w zorganizowanie Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w Falun (2015), gdzie pełnił rolę zewnętrznego doradcy.

Włoch angażował się także w organizację zawodów Pucharu Świata w rodzinnym Predazzo, był on odpowiedzialny w latach 2008-2013 za marketing oraz telewizję jako dyrektor ds. marketingu Komitetu Organizacyjnego Pucharu Świata i Mistrzostw Świata (2013).

„Przede wszystkim to wielki zaszczyt, że Prezydent i Rada Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zdecydowały się nominować mnie na dyrektora Pucharu Świata począwszy od sezonu 2020/2021. Chcę im podziękować za zaufanie. Z pewnością będzie to prawdziwe wyzwanie” – skomentował Pertile.

Włoch odniósł się także do Waltera Hofera, dla którego nadchodzący sezon będzie ostatni w roli dyrektora Pucharu Świata: „Od wielu lat wykonuje wspaniałą pracę i wiele się od niego nauczyłem w ciągu ostatnich 20 lat. Naprawdę nie mogę się doczekać współpracy z nim i całym zespołem FIS-u”.

Następca Waltera Hofera zaznaczył, że z niecierpliwością czeka na nowe zadania i wyzwania. Jednocześnie dodał, że wraz ze swoimi współpracownikami zrobią wszystko, aby skoki narciarskie pozostały na wysokim poziomie.

Wybór Pertilo na stanowisko dyrektora Pucharu Świata skomentował także dyrektor sportowy ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej PZN – Adam Małysz: „Pertile jest doświadczonym delegatem technicznym FIS i dobrym organizatorem. Nie boi się też sam pracować fizycznie, co pokazał podczas zawodów w Wiśle. Gratuluję mu awansu na to stanowisko!”.


Źródło: fis-ski.com, Facebook

Foto: Wiktoria Ostrowska