Ville Larinto i Jenny Rautionaho z mistrzowskimi tytułami

0
975

Po zakończeniu sezonu międzynarodowych zmagań, a przed wyjazdem na zasłużony urlop, poszczególne nacje organizują krajowe czempionaty. W sobotę, na położonej w miejscowości Taivalkoski, skoczni normalnej rozegrano Mistrzostwa Finlandii. W rywalizacji panów najlepszy okazał się Ville Larinto, zaś w konkursie pań po złoto sięgnęła Jenny Rautionaho.

Fot. Aleksandra Wróblewska
Fot. Aleksandra Wróblewska

Mistrzostwa Finlandii zagościły tym razem w północnej części kraju – na skoczni HS 80 w Taivalkoski do rywalizacji o mistrzowskie tytuły stanęli zarówno skoczkowie, jak i skoczkinie.

W zmaganiach panów wzięło udział pięćdziesięciu zawodników. Triumfował Ville Larinto. 25-letni reprezentant klubu Lahden Hiihtoseura uzyskał w swych próbach 71,5 i 72,5 m. Srebrny medal  był sporym zaskoczeniem – wywalczył go klubowy kolega zwycięzcy – Frans Tähkävuori (73,5 i 71,5 m), który złoto przegrał jedynie notami.  Na najniższym stopniu podium uplasował się Sami Niemi. 25-latek z klubu Ounasvaaran Hiihtoseura zanotował w pierwszej serii najdłuższy skok konkursu – 76,5 m. Jednak gorsza próba z rundy finałowej – 70 metrów sprawiła, że ostatecznie musiał zadowolić się brązowym krążkiem. Warto dodać, że Niemi w sezonie 2015/2016 nie wystartował w żadnym konkursie o międzynarodowej randze.

W czołowej szóstce zawodów znaleźli się jeszcze: Andreas Alamommo (70,5 oraz 70,5 m; 4. lokata), Janne Korhonen (72 i 71 m, 5. pozycja) i Lauri Asikainen (68,5 i 73 m; 6. miejsce). Po raz kolejny w krajowym czempionacie wystartował także 40-letni weteran fińskich skoków – Toni Nieminen. Złoty medalista olimpijski z 1992 roku, po skokach na dystanse 70 i 66 metrów, zakończył rywalizację na 17. miejscu.

W konkursie pań wzięły udział zaledwie trzy zawodniczki. Po tytuł Mistrzyni Finlandii sięgnęła Jenny Rautionaho (68 i 67 m). Drugie miejsce wywalczyła Susanna Forsström (63 i 61 m), zaś na najniższym stopniu podium uplasowała się Julia Tervahartiala (50 i 56 m).


  • Źródło: fis-ski com / taivalkoskenkuohu.fi
  • FOTO: Aleksandra Wróblewska