105 rocznica narodzin Stanisława Marusarza!

0
852

Na dzisiejszy dzień przypada 105 rocznica narodzin jednej z legend polskiego sportu – Stanisława Marusarza, który w przeszłości dwadzieścia jeden razy został mistrzem Polski w skokach narciarskich. 

Stanisław Marusarz urodził się 18 czerwca 1913 roku w Zakopanem. Trenował skoki narciarskie, dwubój i narciarstwo alpejskie. Sportem interesował się od dziecka. Już          w wieku 10 lat rozpoczął swoją przygodę ze skokami. Marusarz szybko zaczął osiągać bardzo dobre wyniki, tym samym wskakując do czołówki polskich sportowców.

W 1932 roku pojechał na swoje pierwsze Igrzyska do Lake Placid, gdzie w konkursie skoków zajął 17 miejsce, natomiast w biegu na 18 km uplasował się na 27 lokacie.            W kolejnych latach wygrywał coraz to więcej zawodów m.in. w Poroninie czy Rabce.

Rok 1935 przyniósł mu zwycięstwo na Bloudkovej velikance, największej wówczas skoczni na świecie. Zawody te zapowiadano jako pojedynek Marusarza z Norwegami, którzy stawili się w najsilniejszym składzie. Podczas trzydniowych treningów Polak skakał regularnie dalej od rywali. W dzień konkursu Norwegowie wycofali się z rywalizacji.

W styczniu 1936 roku zwyciężył w Zakopanem, a następnie pojechał na Igrzyska Olimpijskie do niemieckiego Garmisch – Partenkirchen. Na Mistrzostwa Świata 1938 roku Marusarz przygotowywał się we Lwowie. W próbach oddawał on dalekie skoki, w konkursie bił rekordy skoczni. Ostatecznie w konsekwencji upadku przy jednym ze skoków zajął dopiero 25 lokatę.

Gdy wybuchła wojna, Marusarz aktywnie uczestniczył we wszelkich akcjach konspiracyjnych. Był podporucznikiem Armii Krajowej. Dzielnie przeprowadzał ludność przez góry oraz przenosił materiały i pieniądze na działalność państwa podziemnego.

Był też międzynarodowym mistrzem Czechosłowacji, wygrywał wiele zawodów również      w kombinacji norweskiej. W 1946 roku miał problemy z Urzędem Bezpieczeństwa, co skutkowało kilkuletnim ukrywaniem się.

Na Igrzyskach w Sankt Moritz w 1948 roku uplasował się na 27 pozycji. Następnie wygrał zawody o Puchar Tatr. Otrzymał też tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu. W 1966 został zaproszony do otwarcia TCS w Ga-Pa. Miał wtedy 53 lata, a mimo to postanowił skoczyć na nartach. Niemieccy kibice żywiołowo dopingowali Polaka. W 1969 został wybrany narciarzem 50-lecia Polskiego Związku Narciarskiego. Został też uhonorowany gwiazdą      w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie. Postanowieniem Prezydium Rady Narodowej Miasta Zakopanego wraz z Gminą Tatrzańską w dniu 22 lutego 1989 podczas ceremonii zamknięcia II Igrzysk Sportowych Polaków z Zagranicy Wielkiej Krokwi nadano imię Stanisława Marusarza.

Zmarł na zawał serca 29 października 1993, wygłaszając przemówienie na pogrzebie Wacława Felczaka, czyli swojego dowódcy z czasów okupacji. Został pochowany na tym samym zakopiańskim cmentarzu kilka dni później. Podczas uroczystości pogrzebowych      w szklanych drzwiach kościoła odbijała się Wielka Krokiew.

________________________________________________________________________

  • Źródło: Własne
  • Foto: Instytut Pamięci narodowej