Andreas Stjernen i Maren Lundby najlepsi podczas konkursu testowego w Oberstdorfie

0
919

Ubiegły tydzień norwescy skoczkowie i skoczkinie z kadry narodowej oraz kadry B spędzili na zgrupowaniu w Oberstdorfie, gdzie przygotowywali się do rozpoczęcia sezonu zimowego 2015/2016. Zwieńczeniem codziennych treningów był czwartkowy konkurs testowy. Wśród panów najlepszy okazał się Andreas Stjernen, zaś w gronie skoczkiń triumfatorką zmagań została Maren Lundby.

Grupa złożona z 14 skoczków i 3 skoczkiń z norweskiej kadry narodowej oraz kadry B udała się do niemieckiego Oberstdorfu na tygodniowe zgrupowanie treningowe – ostatnie przed rozpoczęciem sezonu zimowego 2015/2016. Na tamtejszym obiekcie Schattenbergschanze Norwegowie trenowali przejście ze skakania na igelicie do skoków zimowych. Pomocne w tym zadaniu okazały się lodowe tory.

„To dla nas bardzo ważny i zarazem ostatni obóz treningowy przed inauguracją sezonu zimowego. Skakaliśmy tu wykorzystując tory lodowe, dokładnie takie same, jakie stosuje się podczas konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Dobre rozpoczęcie tego turnieju jest zawsze kluczowe, dlatego też od kilku lat wybieramy Oberstdorf na miejsce naszych jesiennych zgrupowań” – wyjaśnił trener Alexander Stöckl.

Na zakończenie codziennych treningów szkoleniowcy zorganizowali dla swych podopiecznych konkurs testowy, zarówno na skoczni normalnej, jak i na dużym obiekcie. W zawodach panów, przy bardzo wyrównanym poziomie rywalizacji i równych warunkach pogodowych, triumfował Andreas Stjernen. Drugie miejsce zajął, dość nieoczekiwanie, Fredrik Bjerkeengen, zaś trzeci był Anders Fannemel.

„Andreas Stjernen imponował dyspozycją przez cały tydzień. Konkurs był bardzo wyrównany i spodziewaliśmy się, że Stjerenen, Fannemel czy Daniel – Andre Tande mogą uplasować się w czołówce, ale tak dobre skoki Fredrika Bjerkeengena były dla nas sporym zaskoczeniem. Także Tom Hilde radził sobie świetnie (6. miejsce w konkursie testowym – przyp. Red) podczas zgrupowania i mam nadzieję, że powoli wraca do formy ze swych najlepszych lat” – powiedział szkoleniowiec norweskiej kadry narodowej.

Andreas Stjernen, który powraca do skoków po dłuższej spowodowanej kontuzją przerwie, jest bardzo zadowolony z prezentowanej przez siebie u progu sezonu zimowego dyspozycji.

„To zwycięstwo w wewnętrznym teście to dla mnie wspaniałe potwierdzenie, że wszystko jest już ok. Ciężko pracowałem latem i na chwilę obecną moje skoki wyglądają bardzo dobrze” – skomentował 27-latek.

W konkursie testowym pań zaciekła walka rozegrała się między Maren Lundby i Line Jahr. Ostatecznie triumfowała skoczkini z Gjøvik. Trzecie miejsce zajęła reprezentantka kadry B – Anniken Mork.

„Obie dobrze skakałyśmy i szala zwycięstwa równie dobrze mogła przechylić się na stronę Line. Cieszę się jednak, że ją pokonałam” – podsumowała zmagania pań Maren Lundby.

Zakończone już zgrupowanie w Oberstdorfie trener Alexander Stöckl postrzega jako optymistyczny prognostyk przed zbliżającym się sezonem zimowych zmagań.

„Miniony tydzień obfitował w skoki na najwyższym poziomie, ale oczywiście na tym etapie trudno jest przewidzieć, jak prezentujemy się na tle innych ekip. Tak czy inaczej, to zgrupowanie to dobry prognostyk przed nadchodzącą zimą. Mamy w Norwegii wielu świetnych skoczków. Kilku zawodników z kadry B na pewno będzie chciało powalczyć o możliwość startów w konkursach Pucharu Świata. Atmosfera w zespole jest bardzo dobra, a ja jestem zadowolony z naszych poczynań w sezonie przygotowawczym” – powiedział mediom austriacki trener Norwegów.


  •  Źródło: skiforbundet.no
  • FOTO: Katarzyna Satała