Domen Prevc: „Wolałbym być drugim spośród Słoweńców!”

0
960
fot. Wiktoria Wnętkowska

Najlepszym słoweńskim zawodnikiem minionego sezonu był najmłodszy członek reprezentacji, Domen Prevc. W rozmowie z mediami wyjawił swoją wymarzoną pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a także odniósł się do  ułożenia swoich  nart w locie. Wielu fanów dziwi się, jak wysoko jest w stanie je unieść.

Lepszego początku sezonu Domen nie mógł wyśnić. Zwyciężył w inauguracyjnych zawodach w Kuusamo, później jeszcze kilkukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Zmagania zakończył na szóstym miejscu z dorobkiem 963 punktów, dwukrotnie poprawiając rezultat z poprzedniej zimy.

„Nie oczekiwałem, że stanę się liderem kadry w sezonie zimowym. Po treningu w Kranju, który odbył się przed inauguracją, widziałem skoki brata i doszedłem do wniosku, że plasuję się w czołówce. Wolałbym być drugim zawodnikiem kadry, przy zachowaniu moich obecnych sukcesów. Byłbym szczęśliwy, gdyby mój brat Peter zajmował lepsze lokaty ode mnie” – powiedział najmłodszy z Prevców.

Wielki sukces Domena zaskoczył nie tylko szeroką publiczność, lecz także samego zawodnika.
„Byłem trochę zdziwiony tym, że cały czas wygrywałem. Potem pojawił się kryzys. Próbowaliśmy go przezwyciężyć, raz było lepiej, raz gorzej. Na szczęście na koniec sezonu powróciła dobra forma, dlatego z uśmiechem wracam do domu” – dodał skoczek.

 Należy mieć na uwadze, że Domen Prevc to nie tylko skoczek narciarski, to także tegoroczny maturzysta. Sezon zimowy trwa wiele miesięcy, ciężko więc pogodzić starty z systematyczną nauką. Gdy reszta zawodników uda się na zasłużony urlop, Domen zasiądzie do książek. Brakuje mu około dwudziestu ocen, jednak zamierza nadrobić wszystkie zaległości do 25. czerwca. W lecie czeka go także wycieczka dla maturzystów, w której chce wziąć udział. Młody zawodnik pragnie uczestniczyć w wyjeździe do Hiszpanii i uważa, że nie wpłynie to na przygotowania do nowego sezonu. Co więcej, przywołuje doświadczenia starszych kolegów, którzy po takich wycieczkach skakali jeszcze lepiej! Jak sam podkreśla, skoki to sport, w którym nie wolno robić nic na siłę. Jeżeli odpoczniesz, będzie ci łatwiej.

W jaki sposób Domen komentuje swoją przedziwną pozycję w locie? Przed kilkoma dniami opublikował zdjęcie z wymarzonym ułożeniem ciała w powietrzu.

„Udostępniłem to zdjęcie aby pokazać ludziom, nie lubię obecnego ułożenia moich nart. Fotografia ukazuje jak powinienem wyglądać w powietrzu, żeby moje skoki były dłuższe. Narty same przechodzą tak wysoko, wolałbym mieć je znacznie niżej. Siły, które oddziałują na skoczka w locie są tak silne, że wypychają deski do góry”.


  • FOTO: Wiktoria Wnętkowska
  • Źródło: siol.net