Koniec sezonu dla Gianiny Ernst

0
911
fot. Kinga Stanaszek

Dla niemieckiej skoczkini – Gianiny Ernst – sezon 2018/2019 niestety już się zakończył. Zawodniczka upadła w pierwszej serii konkursu Pucharu Kontynentalnego w Notodden (HS98); diagnoza była jednoznaczna – zerwanie więzadła krzyżowego.

Ernst pomimo upadku prowadziła na półmetku tego konkursu. Po skoku na odległość 97 m miała przewagę aż 12 punktów nad drugą Aline Ihle. W wyniku upadku i poważnej kontuzji Niemka nie pojawiła się na skoczni w serii finałowej. Wyniki konkursu są dostępne pod tym adresem.

„Upadłam podczas lądowania. Poczułam ból i miałam problemy ze zginaniem i prostowaniem kolana, więc od razu wiedziałam, że doznałam kontuzji. Niestety, nie mogę już nic zmienić, dlatego patrzę w przyszłość. Teraz mam nadzieję, że operacja zostanie przeprowadzona zgodnie z planem, a potem będę pracować nad swoim powrotem.” – powiedziała Niemka, która 31 grudnia będzie obchodzić swoje 20. urodziny.

Upadek i kontuzję Ernst skomentował także Andreas Bauer – główny trener niemieckiej kobiecej kadry A – „Jest to niepowodzenie Gianiny i całego zespołu. Po bardzo dobrych występach była na drodze do powrotu do Pucharu Świata. Zawodniczka będzie przechodzić teraz fizjoterapię, a operacja zostanie wykonana, jak tylko zmniejszy się stan zapalny w kolanie.”

Najlepszym występem Gianiny Ernst w Pucharze Świata jest 2. miejsce w Lillehammer (HS100) w 2013 roku, kiedy miała zaledwie 14 lat. Cały sezon 2013/2014 zakończyła na bardzo dobrej 22. pozycji. Jeszcze wyżej była w minionym sezonie, który zakończyła na 20. lokacie w klasyfikacji generalnej.

Ernst wystąpiła także na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi (HS106), gdzie zajęła 28. pozycję, oraz w Mistrzostwach Świata w Lahti (HS100) zajmując 25. lokatę. Niemka dwukrotnie zdobywała złote medale Mistrzostw Świata Juniorów w konkursach drużynowych (Ałmaty 2015; Park City 2017) oraz srebrne w konkursach drużyn mieszanych (Park City 2017; Kandersteg 2018). Natomiast w sezonie 2014/2015 zwyciężyła w klasyfikacji generalnej FIS Cup.


Źródło: fis-ski.com

Foto: Kinga Stanaszek