LOTOS Cup 2021: Siedem medali dla AZS-u Zakopane

0
1267
fot. Wiktoria Wnętkowska

139 uczestników w siedmiu kategoriach wiekowych walczyło o medale w drugich podczas I edycji LOTOS Cup 2021 zawodach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Tego dnia najwięcej razy na podium zawodów stawali reprezentanci zakopiańskiego AZS-u, którzy zgarnęli siedem krążków: pięć srebrnych i dwa brązowe.

Znakomicie tej zimy prezentuje się Kacper Tomasiak z klubu LKS Klimczok Bystra, który w zawodach LOTOS Cup nie daje rywalom żadnych szans. 14-latek skacze jak natchniony i mimo obniżonego rozbiegu, oddaje dalekie próby i z dużą przewagą wygrywa każde zawody w kategorii Chłopiec Starszy. Podopieczny Jarosława Koniora w niedzielnym konkursie w Szczyrku uzyskał 75,5 oraz 73,5 metra. – Skoki narciarskie trenuję już dość długo, poza tym mam mocne odbicie i myślę, że dlatego jestem w stanie oddawać dobre skoki nawet z niższego najazdu – stwierdził Kacper Tomasiak. – Na początku stresowałem się tym, że skaczę z niższej belki niż moi koledzy, bo obawiałem się, że nie oddam tak dobrych skoków. Trener jednak wiedział, na co mnie stać i teraz wiem, że była to dobra decyzja, bo skakanie z wyższego rozbiegu mogłoby być dla mnie ryzykowne – dodał. – Cieszę się, że moje skoki są naprawdę dobre i dają mi dużo radości. Pojawiają się w nich błędy, ale nie zmienia to faktu, że moje próby są na wysokim poziomie – podkreślał 14-latek. – Wydaje mi się, że wszystkie elementy skoku funkcjonują u mnie dobrze. Pozycja najazdowa jest w porządku, tylko czasami za mocno wciskam kolano. Najwięcej zastrzeżeń mogę mieć do samego lotu, bo nie zawsze jest on super. Przede wszystkim muszę ustabilizować narty w locie, wtedy te skoki będą jeszcze lepsze – zaznaczył lider klasyfikacji generalnej wśród Chłopców Starszych. – Jestem z Beskidów, więc można powiedzieć, że są to moje skocznie. Na pewno jest to jakiś plus, że dzięki temu znam ten obiekt bardzo dobrze, ale wydaje mi się, że jeśli jest się w dobrej dyspozycji, to nie ma to takiego znaczenia – wyjaśnił Tomasiak. – Od tej zimy skaczemy na torach lodowych. Różnicy dużej nie ma, ale osobiście jeździ mi się w nich lepiej – podsumował. 

Dwa zwycięstwa na swoim koncie i 200 punktów do klasyfikacji generalnej zapisała Anna Twardosz. 20-latka, reprezentująca barwy KS AZS AWF Katowice, drugiego dnia zawodów oddała skoki na odległość 72,5 i 69,5 metra, które zapewniły jej triumf w kategorii Kobiety. – Muszę przyznać, że były to dla mnie udane zawody, chociaż bardzo żałuję, że nie odbyły się one na większej skoczni – przyznała Anna Twardosz. – Warunki były w miarę dobre, bo nie wiało jakoś bardzo mocno, a skocznia była dobrze przygotowana – dodała. – Ja osobiście lubię skakać na tym obiekcie, ponieważ mam na nim dobre czucie i zazwyczaj trafiam w próg, a na innych skoczniach zawsze odbijałam się za wcześnie. Podczas tego weekendu moje skoki były naprawdę dobre i wreszcie skakałam w zawodach tak jak na treningach – cieszyła się podopieczna Łukasza Kruczka. – Przyznam, że byłam zaskoczona tym, że skoki wreszcie mi wyszły. Miałam cichą nadzieję, że mogę tutaj wygrać, ale nie byłam pewna czy uda się to osiągnąć, bo wiedziałam, że reszta dziewczyn skacze również bardzo dobrze. Poza tym rywalizowały z nami także zawodniczki z Czech – opowiadała Twardosz. – I generalnie zawsze jest coś, nad czym można popracować i co można poprawić. U mnie największe rezerwy od zawsze były w locie. Muszę pracować i skupiać się nad tym, aby mieć cały czas nogi napięte i walczyć o odległość – podsumowała reprezentantka Kadry Narodowej Kobiet.  

Medaliści i medalistki niedzielnego konkursu skoków:

Chłopiec Starszy

 1. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 2. Michał Obtułowicz – KS Eve-nement Zakopane
 3. Grzegorz Rafacz – AZS Zakopane

Młodzik

 1. David Rygl – TJ Dukla Liberec
 2. Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane
 3. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane

Młodziczka

 1. Tamara Mesikova – SKI Club Selce
 2. Pola Bełtowska – AZS Zakopane
 3. Zuzanna Rapacz – KS Eve-nement Zakopane

Kobiety

 1. Anna Twardosz – KS AZS AWF Katowice
 2. Kamila Karpiel – AZS Zakopane
 3. Stepanka Ptackova – TJ Dukla Liberec

Junior Młodszy

 1. Szymon Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane
 2. Marcin Wróbel – AZS Zakopane
 3. Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra

Junior

 1. Kacper Juroszek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Krystof Hauser – TJ Dukla Liberec
 3. Mateusz Gruszka – AZS Zakopane

Senior

 1. Wiktor Pękala – SSR LZS Sokół Szczyrk
 2. Krzysztof Leja – AZS Zakopane
 3. Andrzej Szczechowicz – TS Wisła Zakopane

Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN

FOTO: Wiktoria Wnętkowska