MŚ w Lahti: Czas na najważniejszą imprezę sezonu

0
841

Przed nami najważniejsza impreza sezonu – Mistrzostwa Świata w Lahti. Oficjalnie Mistrzostwa rozpoczną się 22 lutego, zaś zakończą 5 marca. Skoczkowie po raz pierwszy powalczą o medale w sobotę – 25 lutego na obiekcie HS 100. Dzień wcześniej do rywalizacji przystąpią Kobiety.

Mężczyźni:

W tym roku na Mistrzostwach Świata zabraknie obrońców złotych medali z Falun, czyli Rune Velty oraz Severina Freunda. Norweg zakończył karierę, zaś Niemiec leczy kontuzję więzadeł w kolanie.

Tegoroczne Mistrzostwa powinny być bardzo ciekawe. O medale będzie walczyć co najmniej kilku zawodników. W świetnej formie jest Stefan Kraft. Dobry wynik będzie chciał również osiągnąć Daniel Andre Tande, czy powracający do wielkiej formy Peter Prevc. Nie zapominajmy o Polakach na czele z Kamilem Stochem. On z pewnością powalczy o medale, ale małą niespodziankę może również sprawić Maciej Kot, który również jest w wysokiej formie i chciałby spełnić swoje marzenie zdobywając złoty medal.

Podobnie jak we wcześniejszych edycjach Mistrzostw, tak i teraz Mężczyźni powalczą w trzech konkursach – dwóch indywidualnych na obiektach HS 100 i HS 130 i jednym drużynowym na skoczni dużej. Ponadto niektórzy zawodnicy przystąpią do rywalizacji drużyn mieszanych, która odbędzie się na skoczni normalnej.

Fińskie Lahti będzie organizowało Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym już po raz ósmy w historii.

Kobiety: 

Kobiety czeka tylko jeden konkurs – na obiekcie normalnym. Niektóre zawodniczki wezmą również udział w rywalizacji mieszanej.

W gronie faworytek do medali znajdują się Japonki, a zwłaszcza zdobywczyni Kryształowej Kuli – Sara Takanashi oraz Yuki Ito, która stara się dotrzymać kroku koleżance. Po bardzo dobrych występach w PŚ, szanse na medal ma również Maren Lundby oraz Katharina Althaus. Nie można zapominać o doświadczonej Danieli Iraschko-Stolz oraz o Niemce – Carinie Vogt, która w przeszłości szczyt formy przygotowywała właśnie na imprezy docelowe i to ona będzie bronić złota wywalczonego 2 lata temu w Falun.

Przed nami ponad tydzień emocji związanych z Mistrzostwami Świata. Mamy nadzieję, że Polacy odegrają główne role i z Lahti wywiozą komplet medali.


  • Źródło: Własne
  • FOTO: skisprungschanzen.com