Pekin organizatorem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich!

0
901

Dokładnie tydzień temu poznaliśmy organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Podczas posiedzenia 128. sesji, członkowie MKOL zadecydowali, że gospodarzem XXIV zimowej olimpiady będzie Pekin. Stolica Chin po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem letnich, jak i zarówno zimowych igrzysk olimpijskich. Letnia olimpiada w Pekinie odbyła się już w 2008 roku.

Początkowo o prawo do organizacji igrzysk starało się sześć miast, z czego Kraków, Oslo, Sztokholm oraz Lwów wycofały swoje kandydatury. Ostatecznie Pekin wygrał z Ałmatami w finałowym głosowaniu.

Na posiedzeniu nie obyło się bez problemów technicznych, co spowodowało przesunięcie ogłoszenia organizatora olimpiady. Głosujący musieli ręcznie oddawać głosy, ponieważ elektroniczny systemie zadziałał.

Przesłanie baron Coubertina już w ogóle śmieszny. Pozostały tylko te wielkie dyktatury, które mogą organizować igrzyska zwłaszcza zimowe. Nie ma chętnych, pan Bach prezes MKOI podawał nam – Polsce i Słowacji na tacy złotej te igrzyska, no my z tego nie skorzystaliśmy. Zostały dwa miast i dwa kraje, wybór był pomiędzy dżumą a cholerą, tak mniej więcej. Obydwie dyktatury znane powszechnie jako takie krwiożercze. Obydwa państwa w których nie będzie problemu z wydaniem miliardów dolarów, czy to się komuś ze społeczeństwa podoba czy nie. Pozostali kandydaci jednak bardziej liczyli się ze zdaniem obywateli. Tak na prawdę ten Pekin niczym nie rożni od Kataru w piłce nożnej. Tak samo jest takim dziwacznym tworem, a zwłaszcza jak jeszcze mówimy, że najbliższy śnieg to jest 200 km od Pekinu. Jesteśmy  w bardzo trudnym momencie, myślę o idei olimpijskiej, o ruchu olimpijskim. Możemy udawać, ze deszcz pada i wszystko się dzieje pięknie. Myślę że nie o to chodziło baronowi Coubertinowi, który pod koniec XIX wieku wymyślił tę ideę” – skomentował Andrzej Person.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczną się 4 lutego 2022 roku.


  • Źródło: sport.se.pl