Skoczkowie walczyli o medale I edycji LOTOS Cup 2021

0
1181
fot. Wiktoria Wnętkowska

W sobotę, 2 stycznia 2021 roku na obiekcie HS-75 w Szczyrku Skalitem zainaugurowano pierwszą edycję zawodów LOTOS Cup 2021, które rozgrywane są w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Tego dnia najwięcej zwycięstw odnieśli reprezentanci zakopiańskiego AZS-u oraz klubu LKS Klimczok Bystra, którzy dwukrotnie stawali na najwyższym stopniu podium.

Wraz z nowym rokiem podopieczni programu LOTOS Cup zainaugurowali rywalizację w XVII już edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Pierwsze w edycji zawody rozegrane zostały na obiekcie HS-75 w Szczyrku, a o medale LOTOS Cup 2021 rywalizowali tego dnia zawodniczy oraz zawodniczki w siedmiu kategoriach wiekowych: Chłopiec Starszy, Młodzik, Młodziczka, Kobiety, Junior Młodszy, Junior oraz Senior.

Zdecydowane zwycięstwo w kategorii Junior Młodszy odniósł Jan Habdas z klubu LKS Klimczok Bystra. 17-latek nie dał rywalom żadnych szans. Dwukrotnie uzyskał najlepszy rezultat, oddając skoki na odległość 71,5 oraz 73,5 metra. – Tak naprawdę to były moje pierwsze skoki, które oddawałem na skoczni HS-75 po przebudowie najazdu i myślę, że dobrze rozpoczynam ten rok. W końcówce 2020 roku postanowiłem sobie, że w kolejnym 2021 roku nie spóźnię żadnego skoku – mówił z uśmiechem na twarzy Jan Habdas. – Mogę przyznać, że wychodzi mi to już na pewno lepiej. Nie spóźniam już aż tak dużo i naprawdę w tym elemencie jest już mało do poprawy. A same skoki w sobie są coraz lepsze, dlatego bardzo się cieszę, że idzie to wszystko w dobrą stronę – dodał. – Osobiście wolałbym skakać na obiekcie HS-104, ale niestety tym razem nie mieliśmy takiej możliwości. Za to na skoczni HS-75 mogłem wykorzystać bardziej swój atut, którym jest odbicie – przyznał po zawodach Habdas. – W drugim skoku miałem problem z lądowaniem i to była tylko i wyłącznie moja wina. Tak naprawdę wydawało mi się, że dalej skoczę i w głowie zadziałał taki mechanizm, że wylądowałem na dwie nogi niestety, bo spadałem z góry. Mogłem podejść do telemarku, ale to był mój błąd – opowiadał podopieczny Zbigniewa Klimowskiego. – Skocznia HS-75 jest naprawdę bardzo dobrze przygotowana. Tory są świetnie zmrożone. Zeskok też nie jest za miękki, dlatego myślę, że podczas tego pierwszego konkurs warunki były naprawdę dobre – podsumowuje złoty medalista w Juniorze Młodszym.

Drugie miejsce w tej kategorii wiekowej zajął Marcin Wróbel (2 x 69 m) z klubu AZS Zakopane, który stracił do Habdasa stracił ponad 15 punktów. Podium w tej kategorii wiekowej uzupełnił Szymon Zapotoczny (2 x 68 m) z KS Eve-nement Zakopane.

Na skocznię oraz do rywalizacji po dłuższej przerwie powrócił Adam Niżnik – reprezentant Kadry Narodowej Młodzieżowej i zawodnik klubu TS Wisła Zakopane. 18-latek w pierwszym skoku uzyskał 67 metrów, a w rundzie finałowej wylądował na 71 metrze i tym samym rywalizację w sobotnim konkursie LOTOS Cup 2021 w kategorii Junior zakończył tuż za podium, na czwartym miejscu.

Pierwszy w karierze medal w zawodach LOTOS Cup wywalczył z kolei Dawid Dzioboń. 12-latek z klubu KS Rutkow-SKI dzięki skokom na odległość 70 oraz 68,5 metra stanął na najniższym stopniu podium w kategorii Chłopiec Starszy.

Medaliści i medalistki sobotnich zawodów

Chłopiec Starszy

 1. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 2. Michał Obtułowicz – KS Eve-nement Zakopane
 3. Dawid Dzioboń – KS Rutkow-SKI

Młodzik

 1. David Rygl – TJ Dukla Liberec
 2. Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin
 3. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane

Młodziczka

 1. Pola Bełtowska – AZS Zakopane
 2. Tamara Mesikova – Ski Club Selce
 3. Zuzanna Rapacz – KS Eve-nement Zakopane

Kobiety

 1. Anna Twardosz – KS AZS AWF Katowice
 2. Klara Ulrichova – TJ Dukla Frenstat
 3. Joanna Szwab – KS AZS AWF Katowice

Junior Młodszy

 1. Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra
 2. Marcin Wróbel – AZS Zakopane
 3. Szymon Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane

Junior

 1. Kacper Juroszek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Krzysztof Kieta – LKS Poroniec Poronin
 3. Arkadiusz Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Senior

 1. Krzysztof Leja – AZS Zakopane
 2. Wiktor Pękala – SSR LZS Sokół Szczyrk
 3. Andrzej Szczechowicz – TS Wisła Zakopane

W niedzielę na obiekcie HS-75 w Szczyrku rozegrany zostanie drugi konkurs skoków narciarskich. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 9:00.

Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN

FOTO: Wiktoria Wnętkowska