Czas na debiut Rasnova: program zawodów

0
1316
fot. David Michalski

Po lotach narciarskich w ostatni weekend, skoczkowie zawitają w najbliższych dniach na skocznię normalną. Puchar Świata po raz pierwszy zawita w Rumunii. W Rasnovie wystąpi siedmiu polskich skoczków. W porównaniu do zmagań w Bad Mitterndorf w składzie doszło do jednej zmiany. Kwalifikacje już w czwartek, a konkursy w piątek i sobotę. 

Po raz pierwszy w historii męski Puchar Świata zawita do Rumunii, ponieważ miasto gościło już liczne zawody pań.  Na skoczni Trambulina Valea Carbunarii (HS97) odbyły się tam też zawody Letniego Grand Prix 2018. Najlepiej skakał wówczas Niemiec Karl Geiger.

Punkt konstrukcyjny rumuńskiej skoczni usytuowany jest na 90. metrze, natomiast rozmiar skoczni wynosi 97 metrów. Rekord należy do Niemca Davida Siegela (105,5 m).

W konkursie nie weźmie udziału wielu czołowych skoczków klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Do Rumunii nie pojedzie m.in. Ryoyu Kobayashi, zajmujący trzecie miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata. To oznacza szansę dla Dawida Kubackiego, który traci do niego aktualnie 60 punktów.

Zabraknie taże Roberta Johanssona, którego zastąpi Halvor Egner Granerud. Z kolei w kadrze Szwajcarów nie znalazł się Simon Ammann. Swoją zaś szansę otrzymają: Killian Peier i Dominik Peter, którzy dołączą do swoich kolegów Gregora Deschwandena i Andreasa Schulera.

U Słoweńców również pojawiły się zmiany. W Rasnovie nie zobaczymy Timi Zajca, Domena Prevca i Anze Semenica. W ich miejsce pojawią się Cene Prevc oraz Rok Justin. 

Na skoczni Trambulina Valea Carbunarii zobaczymy siedmiu reprezentantów Polski: Dawida Kubackiego, Kamila Stocha, Piotra Żyłę, Jakuba Wolnego, Klemensa Murańkę, Aleksandra Zniszczoła oraz Pawła Wąska, który zastąpił w kadrze Polski Andrzeja Stękałę. 

Na czwartek zaplanowano kwalifikacje, a w piątek i sobotę powinny odbyć się konkursy indywidualne.

Program zawodów PŚ w Râșnovie (HS97):

Czwartek, 20.02.2020
10:30 – oficjalny trening
12:00 – kwalifikacje

Piątek, 21.02.2020
13:00 – seria próbna
14:00 – pierwsza seria konkursowa

Sobota, 22.02.2020
11:00 – kwalifikacje
12:45 – pierwsza seria konkursowa


źródło: własne, fis-ski.com
FOTO: David Michalski