Hayboeck i Kraft Mistrzami Austrii! Wśród pań najlepsza Chiara Hoelzl!

0
838

Choć do rozpoczęcia sezonu zimowego zostało bardzo mało czasu, w poszczególnych państwach rozgrywane są jeszcze krajowe mistrzostwa. W miniony weekend to Austriacy walczyli o tytuł Mistrza na skoczniach w Villach i Bischofshofen.

W piątkowym konkursie na dużej skoczni w Bischofshofen najlepszy był Michael Hayboeck. 24-letni zawodnik wysunął się na prowadzenie już po pierwszej rundzie, w której uzyskał 128,5 metra. Drugi skok Hayboecka był 4,5 metra krótszy, jednak mimo wszystko zwycięstwo powędrowało właśnie do niego. W obu seriach po piętach deptał mu Stefan Kraft (128,5 metra oraz 125 metrów), ale ostatecznie przegrał on różnicą zaledwie 1 pkt. Na trzecim stopniu podium stanął Andreas Kofler, który wylądował na 127 metrze w pierwszej próbie oraz uzyskał 124,5 metra w rundzie finałowej.

„Warunki były trochę zmienne. Nie skoczyłem tak daleko dwa razy, ale jednak wygrałem. To oznacza, że wiatr nie był prawdopodobnie tak dobry podczas moich skoków. Jestem jednak naprawdę zadowolony. Walczyłem trochę podczas lata, ale moje skoki stały się lepsze w ciągu ostatnich kilku tygodni. Jestem bardzo szczęśliwy, że stanąłem tutaj na najwyższym stopniu podium. Pokazuje mi to, że jestem na właściwym torze w drodze do sezonu zimowego” – powiedział po zawodach Michael Hayboeck.

Co ciekawe najdłuższy skok całych zawodów należał do Manuela Fettnera, który w swojej drugiej próbie uzyskał aż 135,5 metra. Pozwoliło mu to na awans z ósmego miejsca na czwarte.

Z kolei w niedzielę na normalnej skoczni w Villach zwycięstwo przypadło Kraftowi (102,5 metra i 98 metrów). Srebrny medal wywalczył triumfator konkursu na dużym obiekcie – Michael Hayboeck (104 metry oraz 95,5 metra). Również tym razem różnica punktowa była niewielka i wyniosła zaledwie 1,8 pkt. Trzecie miejsce w niedzielnych zawodach przypadło Fettnerowi (97,5 metra oraz 98 metrów).

„Michi oddał niesamowity, 104-metrowy skok w pierwszej serii, z perfekcyjnym lądowaniem telemarkiem. Jednak w rundzie finałowej to ja byłem tym lepszym. Najważniejszą rzeczą jest to, że możemy rozpocząć przygotowania na śniegu w dobrej formie. Zadanie postawione na lato zostało zrealizowane. Teraz trzeba być gotowym na ważne rzeczy” – przyznał Stefan Kraft.

W konkursie drużynowym najlepiej spisał się zespół Upper Austria 1 (Michael Hayboeck, Thomas Diethart, Markus Schiffner oraz Maximilian Steiner). Drugie miejsce przypadło drużynie Tyrol 1 w składzie: Gregor Schlierenzuer, Andreas Kofler, Manuel Fettner i Clemens Aigner. Na trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Salzburg 1 (Stefan Kraft, Florian Altenburger, Stefan Huber oraz Janni Reisenauer).

Wśród pań mistrzostwo wywalczyła Chiara Hoelzl (94,5 metry oraz 90,5 metra). Drugie miejsce zajęła Jacqueline Seifriedsberger (93,5 metra i 90 metrów), a trzecia była Eva Pinkelnig (94 metry i 83,5 metra). Z powodu problemów z kolanem w zawodach nie wystartowała Daniela Iraschko-Stolz.


  •  Źródło: fis-ski.com
  • FOTO: Wiktoria Ostrowska