LPK w Kuopio: Podsumowanie weekendowych zmagań

0
926

Kolejne zawody z cyklu Letniego Grand Prix przeniosły się tym razem do Finlandii. Na skoczni HS 127 w Kuopio rozegrano dwa konkursy indywidualne.

Sobotni konkurs zakończył się zwycięstwem Floriana Altenburgera. Austriak po skoku na ogległość 122 metrów prowadził już na półmetku zawodów. Nie był to jednak najdłuższy skok pierwszej rundy. Aż 3,5 metra dalej skoczył reprezentant gospodarzy – Ville Larinto. Fin z łączną notą 111,3 pkt został jednak sklasyfikowany na 4. miejscu po pierwszej serii. Drugą lokatę po pierwszej próbie zajmował Estończyk Martti Nomme, który wylądował na 123 metrze, a trzeci był Słoweniec Anze Lanisek (121,5 metra).

W drugiej serii Altenburger tylko potwierdził swoją dobrą dyspozycję, uzyskując 121,5 metra i wygrywając tym samym konkurs. Na drugim miejscu znalazł się Lanisek (119,5 metra), a na trzecią lokatę wskoczył Niemiec Tim Fuchs (118,5 oraz 117,5 metra), który po pierwszej rundzie był 6.

Swoich szans na podium nie wykorzystali Nomme oraz Larinto. Estończyk zepsuł swoją drugą próbę, uzyskując zaledwie 106,5 metra, co dało mu ostatecznie 10. lokatę. Z kolei odegłość Fina w serii finałowej (113,5 metra) pozwoliła mu utrzymać 4. pozycję, ale bez szans na walkę o podium.

Wśród naszych reprezentantów bardzo dobrze spisał się Przemysław Kantyka. Polak oddał dwa równe skoki (116,5 oraz 119,5 metra), dzięki którym zajął 5. miejsce w konkursie oraz wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Oprócz Kantyki do drugiej rundy awansowali również Krzysztof Leja (11. lokata) oraz Adam Ruda (29. pozycja).

Następnego dnia zawodnicy wzięli udział w drugim konkursie na skoczni HS 127. Po pierwszej serii zawodów na prowadzenie wysunął się Słoweniec Andraz Pograjc, który uzyskał 126,5 metra. Prawie 10 metrów dalej, bo na 136 metrze, wylądował Anze Lanisek. Słoweńcowi nie udało się jednak ustać próby i ostatecznie po pierwszej rundzie sklasyfikowany został na 2. pozycji. Z kolei trzecią lokatę na półmetku konkursu zajmował Tim Fuchs (126 metrów).

W rundzie finałowej Pograjc uzyskał 128,5 metra, co wystarczyło do utrzymania pierwszego miejsca i triumfowania w niedzielnym konkursie. Po skoku na odległość 122 metrów na drugą pozycję wysunął się ostatecznie Fuchs, a trzeci był Florian Altenburger (123,5 metra zarówno w pierwszej, jak i w drugiej serii).

Z kolei Anze Lanisek nie utrzymał wysokiego, drugiego miejsca, które zajmował po pierwszej rundzie. W serii finałowej Słoweniec wylądował aż na 133 metrze, jednak również tego skoku nie ustał. Ostatecznie został sklasyfikowany tuż za podium.

Kolejny dobry występ zaliczył Przemysław Kantyka, który również niedzielne zawody zakończył na 5. miejscu. Oprócz niego w rundzie finałowej wystąpili także: Krzysztof Leja (16. lokata), Adam Ruda (26. pozycja) oraz Stanisław Biela (29. miejsce).

Kolejne zmagania z cyklu Letniego Grand Prix odbędą się w dniach 28-29 sierpnia 2015 roku w czeskiej miejscowości Frenštát.


  • Źródło: Własne
  • FOTO: Aleksandra Wróblewska