Thomas Morgenstern napisał książkę!

0
758

Dokładnie rok po ogłoszeniu zakończenia kariery Thomas Morgenstern zaplanował premierę swojej książki, której tytuł brzmi „Ueber meinen Schatten” („We własnym cieniu”). Nie jest to typowa biografia, jak przyznał 28-latek, ale ta informacja wzbudza w jego fanach jeszcze większą ciekawość.

„Nie jest to klasyczna biografia, myślę, że bardziej rodzaj powieści. Ważna dla mnie, bo staram się w niej poradzić z drążącymi mnie kwestiami” – powiedział Thomas Morgenstern w jednym z wywiadów. Promocja książki odbędzie się 26 września o godzinie 19:00 w księgarni Thalia na Landstrasser Hauptstrasse w Wiedniu.

Na chwilę obecną możemy przeczytać jedynie fragment reklamy wydawniczej, która skutecznie zachęca do sięgnięcia po lekturę kiedy będzie to już możliwe. Możemy się z niej dowiedzieć między innymi o tym, że powrót Morgensterna po upadkach wcale nie był tak łatwy jak mogłoby się wydawać. Były skoczek narciarski zmagał się z wieloma problemami, które uniemożliwiały mu czerpanie radości ze skakania.

„Otwarty, miły, bezpośredni; wyjątkowy sportowiec pozwala czytelnikowi stać się świadkiem dialogu, jaki w jego głowie toczy się po poważnym upadku na skoczni. Dialog ten to mieszanina racjonalnego dyskursu z pełną emocji dysputą. To historia wewnętrznego konfliktu pomiędzy ambicją, wolą walki i zwycięstwa, a wyczerpaniem; pomiędzy chęcią samostanowienia, a lękiem przed samodzielnością. To walka dwóch z pozoru sprzecznych osobowości; z jednej strony tej, która pragnie powrócić na sam szczyt, osiągnąć jeszcze więcej, nigdy się nie poddać; z drugiej zaś takiej, która marzy o ustatkowanym życiu na sportowej emeryturze, odnalezieniu spokoju ducha. Thomas walczy z Thomasem, zadając sobie pytanie – czy mogę być dobrym ojcem dla mojej córki codziennie ryzykując życiem? Czy mam poświęcić życie prywatne dla sukcesu? Czy przekraczanie granic sportu wyczynowego mają cokolwiek wspólnego z moimi przypadłościami?

Kilka tygodni po dwóch poważnych upadkach na skoczni w styczniu 2014 roku, Morgi powraca na skocznię, na podium. Nikt nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ten, który zawsze się uśmiecha cierpi na depresję i odczuwa ciągły niepokój. Jeszcze jesienią tego samego roku legenda światowych skoków zapowiada zakończenie sportowej kariery.”


  • Źródło: berkutschi.com
  • FOTO:  Barbara Kosma