Maciej Kot: ,,Fajnym rezultatem byłoby przekroczenie granicy 500 punktów”

0
787

Maciej Kot w zeszłym sezonie zdobył w Pucharze Świata zaledwie 17 punktów, choć celował w najlepszą ,,dziesiątkę” klasyfikacji generalnej cyklu. Spadł z kadry A do kadry B, jednak w lato jego forma znacznie wzrosła i znalazł się w drużynie na inauguracyjne konkursy PŚ.

Maciej Kot w sezonie letnim startował głównie w Pucharze Kontynentalnym. Pokazał, że stać go na dobre skoki i stanął na najniższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej tego cyklu. W konkursach indywidualnym Letniego Grand Prix wziął udział 3-krotnie – zajął 12., 17. i 11. miejsce. Wystąpił również w ,,drużynówkach”, gdzie biało-czerwony zespół zajął 1. i 2. lokatę.  Maciej pokazał się z dobrej strony w Mistrzostwach Polski. Zdobył brązowy medal na skoczni dużej w Wiśle oraz srebro w Szczyrku. Na treningach przed konkursem inauguracyjnym również wyróżniał się spośród zawodników reprezentacji. Młodszy z braci Kotów uważa, że spadek z kadry A wyszedł mu na dobre. ,,Było sporo zmian, ale były one dla mnie jak najbardziej pozytywne. Zmieniłem grupę szkoleniową. Pojawił się nowy trener, co spowodowało zmianę pomysłu na moje skoki. Nawiązałem też współpracę z psychologiem. Pozytywne jest to, że wszystko to zmierza w jednym, ustalonym kierunku” – wyjaśnił skoczek. ,,Nie można sztywno trzymać się podziałów na kadrę A i B, bo zimą skaczą po prostu najlepsi. Lato pokazało jednak, że jesteśmy w stanie rywalizować. Pomysł na to, co robimy w kadrze B, zdaje egzamin i to cieszy” – dodał 24-latek.

W sezonie 2015/2016 nie będzie ani mistrzostw świata w skokach narciarskich ani zimowych igrzysk olimpijskich, dlatego też zawodnicy muszą skakać dobrze przez cały sezon. ,,W tym sezonie skoczkowie nie mają jakieś centralnej imprezy, dlatego trzeba będzie się skupić na tym, by jak najrówniej skakać w Pucharze Świata. Wprawdzie jest Turniej Czterech Skoczni i są mistrzostwa świata w lotach, ale nie są to jakieś bardzo ważne imprezy” – wyjaśnił Maciej.

Co jest najważniejszym celem 24-letniego skoczka z Zakopanego na nowy sezon? ,,Najważniejsze będzie, by skakać przez cały sezon bardzo równo, a na koniec zebrać jak najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. To właśnie ona będzie dla mnie w tym sezonie bardzo ważna. Fajnym rezultatem byłoby przekroczenie granicy 500 punktów, czego do tej pory nie udało mi się osiągnąć” – wyjawił skoczek. ,,Wiadomo, że szczególnymi zawodami będzie Turniej Czterech Skoczni, a także konkursy w Zakopanem i Wiśle. One są zawsze bardzo prestiżowe” – wskazał Maciej Kot.

W styczniu w Bad Mittendorf odbędą się Mistrzostwa Świata w Lotach. Zawodnicy będą walczyć o medale w dwóch konkursach indywidualnych oraz w drużynowym. ,,Realna jest walka o medal w drużynie. Gdyby w 2014 roku w Harrachovie odbył się konkurs drużynowy, to myślę, że już tam walczylibyśmy o medal, bo indywidualnie zajęliśmy wysokie lokaty” – zakończył reprezentant biało-czerwonych.


  • Źródło: eurosport.onet.pl
  • FOTO: Aleksandra Wróblewska