Najmłodsi walczyli o medale LOTOS Cup w skokach i kombinacji

0
1082
fot. Anna Chlapek

W czwartek, 27 sierpnia 2020 roku na kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku rozpoczęliśmy rywalizację w II letniej edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Tego dnia o medale na skoczni oraz trasie biegowej walczyli najmłodsi uczestnicy z dwóch kategorii wiekowych: Chłopiec oraz Dziewczynka.

Zmagania w II letniej edycji LOTOS Cup rozpoczęli najmłodsi podopieczni Programu, którzy tego dnia rywalizowali o sześć kompletów medali. W czwartek na skoczni HS-44 w Szczyrku rozegrane zostały dwa konkursy skoków narciarskich wśród Chłopców oraz Dziewcząt, a następnie odbył się bieg do kombinacji norweskiej w tych dwóch kategoriach wiekowych.

Bezkonkurencyjna w swojej grupie była Amelia Polanowska z klubu AZS Zakopane, która zgarnęła trzy złote medale, natomiast trzy srebrne krążki dołączyła do swojej kolekcji jej klubowa koleżanka – Łucja Słowik. – Myślałam, że ten dzień bardziej da nam w kość, ale nie był on najgorszy. Po skokach byłam zmęczona, ale podczas biegu czułam się już dobrze. Poza tym moje skoki bardzo mi się podobały i jestem z nich zadowolona. Techniczni były naprawdę w porządku, a i odległości były fajne. Z tych pięciu skoków zdecydowanie ten ostatni był najlepszy – przyznaje Amelia Polanowska. – Moja dyspozycja jest dobra i aktualnie muszę skupić się nad tym, aby dobrze dojechać i pchać nogami w próg, aby później odbicie było nad narty i w kierunku, a pozycja była napięta i utrzymana w locie, to jest mój główny cel na kolejne tygodnie – dodaje.

Wśród Chłopców dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanął Kacper Wantulok. 11-latek z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego triumfował w pierwszym konkursie skoków oraz w zawodach kombinatorów norweskich. – Jestem bardzo zadowolony z tej edycji. Moje skoki były bardzo dobre, chociaż zabrakło dobrych not za styl. Troszkę bolało mnie kolano, dlatego nie mogłem wykonać telemarku. Wszystkie moje próby tego dnia były w porządku, a najlepszy był zdecydowanie ten ostatni skok, który wykonałem dobrze technicznie. Poza tym był on najdłuższy – wyjaśnia Kacper Wantulok. – Najbardziej tego dnia cieszę się z tego zwycięstwa w kombinacji norweskiej, ponieważ jest to mój pierwszy złoty medal w tej dyscyplinie. Nie było łatwo wygrać, ale udało się i jestem z tego zadowolony – dodaje.

Trzeci złoty medal wywalczył Adam Pilch, który również reprezentuje barwy wiślańskiego klubu. – Moje skoki generalnie są dobre. Czasami trochę spóźniam, ale jeśli wszystko wyjdzie, wtedy oddaje taki skok jak ten ostatni konkursowy. Mam jeszcze kilka elementów do poprawy, aby te skoki były coraz lepsze. Przede wszystkim muszę dopracować idealne wyjście z progu oraz napinanie nóg podczas lotu – przyznaje Adam Pilch.

Ten dzień był wyjątkowy na pewno dla dwóch naszych wychowanków, którzy po raz pierwszy w karierze stanęli na podium w zawodach LOTOS Cup. Mateusz Ustupski z KS Rutkow-SKI zajął trzecie miejsce w rywalizacji skoczków narciarskich, natomiast Alan Zapotoczny z KS Eve-nement Zakopane był trzeci wśród dwuboistów. – Nie spodziewałem się, że uda mi się dzisiaj stanąć na podium. Była szansa, aby wskoczyć na drugie miejsce, jednak nie udało się, ale mimo wszystko jestem zadowolony z tego dnia – mówi z uśmiechem na twarzy Alan Zapotoczny. – Był to intensywny dzień i inny niż zwykle, ale za to bardzo fajny dla mnie. Z biegu jestem zadowolony, a ze skoków ta pół na pół. Zepsułem dwie próby i przez to nie mogłem walczyć o wyższe lokaty – podsumowuje.

Oficjalne wyniki

Medaliści i medalistki I konkursu skoków

Chłopiec

 1. Kacper Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Adam Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Marcin Bobak – KS Chochołów

Dziewczynka

 1. Amelia Polanowska – AZS Zakopane
 2. Łucja Słowik – AZS Zakopane
 3. Kira Kapustikova – KPSL Banska Bystrica

Medaliści i medalistki II konkursu skoków

Chłopiec

 1. Kacper Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Adam Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Mateusz Ustupski – KS Rutkow-SKI

Dziewczynka

 1. Amelia Polanowska – AZS Zakopane
 2. Łucja Słowik – AZS Zakopane
 3. Olivia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz

Medaliści i medalistki zawodów w KN

Chłopiec

 1. Kacper Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Adam Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Alan Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane

Dziewczynka

 1. Amelia Polanowska – AZS Zakopane
 2. Łucja Słowik – AZS Zakopane
 3. Olivia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz

W piątek na obiektach w Szczyrku rozegrany zostanie pierwszy konkurs skoków narciarskich w pozostałych siedmiu kategoriach wiekowych. Początek rywalizacji na skoczni HS-77 zaplanowano na godzinę 10:00, natomiast o godzinie 14:00 rozpocznie się konkurs skoków na HS-104.

Źródło: Anna Karczewska / PZN

FOTO: Anna Chlapek