Nie żyje Jerzy Dachowski

0
1310

W poniedziałek 3 sierpnia zmarł Jerzy Dachowski – wieloletni działacz polskiego sportu. W swoim życiu pełnił między innymi funkcję Dyrektora Naczelnego Centralnego Ośrodka Sportu i Wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Jerzy Dachowski od roku 1980 do 1988 pracował jako Dyrektor Resortowy Centrum Metodyczno – Szkoleniowego. Następnie do 2005 roku sprawował funkcję Dyrektora Naczelnego Centralnego Ośrodka Sportu. Przez kilkanaście lat był także Prezesem Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Od 1978 do 1992 był członkiem Komitetu Wykonawczego Europejskiej Unii Tenisa Stołowego, jak również Wiceprezesem Ligi Mistrzów tegoż sportu. W latach 1980 – 2009 należał do Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezydium, zaś w latach 1996 – 2005 pełnił funkcję Wiceprezesa PKOl-u.

Przyczynił się do rozwoju polskiego sportu, zakładając w 1993 roku Polską Fundację Olimpijską, której do roku 2005 był kolejno Wiceprezesem i Prezesem. Założył także Wyższą Szkołę Trenerów Sportu i był Prezesem Fundacji Kształcenia i Dokształcania Trenerów Polskich Związków Sportowych. Wielokrotnie był odznaczany na poziomie sportowym i państwowym, między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


  • Źródło: pzn.pl