Słoweński gigant wycofuje się ze skoków narciarskich

0
992

Zaskakującą decyzję podała do wiadomości publicznej słoweńska firma Elan – producent nart poinformował, że kończy swą działalność na rynku skoków narciarskich ze skutkiem natychmiastowym. Oznacza to, że w sezonie 2016/2017 nie zobaczymy już na skoczniach charakterystycznych, jasnozielonych nart, na których swe największe sukcesy odnosili Adam Małysz i Peter Prevc.

Fot. Barbara Kosma
Fot. Barbara Kosma

Elan to słoweńskie przedsiębiorstwo produkujące sprzęt narciarski, snowboardowy oraz jachty morskie. Powstało w 1945 roku, a jego siedziba mieści się w miejscowości Begunje na Gorenjskem. Narty do skoków tej firmy od wielu sezonów cenione były przez czołowych zawodników Pucharu Świata, a ubiegłej zimy skakał na nich miedzy innymi triumfator klasyfikacji generalnej cyklu i Mistrz Świata w Lotach Narciarskich – Peter Prevc.

Tym bardziej zaskakująca jest argumentacja, że firma postanowiła wycofać się z produkcji nart do skoków ze względu na nieopłacalność dalszej inwestycji w tę dyscyplinę. Marka Elan została  niedawno przejęta przez nowego inwestora, który zdecydował, że po sezonie 2015/2016 charakterystyczne zielone narty znikną ze skoczni.

„Zgodnie z naszą nową strategią, zdecydowaliśmy się zaprzestać inwestycji w produkcję nart do skoków” – napisano w oświadczeniu medialnym.

Firma Elan szuka teraz nabywcy na 800 kompletów nart, które pozostały w magazynach, zaś liczna grupa uznanych skoczków i skoczkiń narciarskich będzie musiała przed sezonem 2016/2017 poszukać nowego dostawcy sprzętu.


  •  Źródło: fis-ski.com
  • FOTO: Barbara Kosma