William Rhoads i Kevin Bickner specjalnie dla SKOKInews.com!

0
1256
Fot. Wiktoria Wnętkowska

William Rhoads i Kevin Bickner mieli okazję wystartować w Pucharze Świata, który w ubiegły weekend odbył się w Wiśle. Skoczkowie z USA znaleźli również czas na udzielenie wywiadu dla portalu SKOKInews.com. Opowiedzieli m.in o sytuacji związanej ze skokami narciarskimi w ich kraju.

SKOKInews.com: Jak zaczęła się Wasza przygoda ze skokami narciarskimi?

Kevin Bickner: W moim mieście – Chicago był skoczek narciarski. Pewnego razu, kiedy miałem dziewięć lat zapragnąłem wystartować w zawodach. Jak widać zostałem na skoczni do dziś.

William Rhoads: Mój najlepszy przyjaciel skakał na nartach. Ja postanowiłem również tego spróbować na obiektach w Park City. Skoczyłem kilka razy i bardzo to polubiłem.

SKOKInews.com: Co czujecie przed oddaniem skoku?

WR: Przed zawodami po prostu starasz się skupić na tym, co masz zrobić. Myślisz o tym, co musiałeś zmienić, żeby twój skok był jak najlepszy. Chcesz oddać tak dobry skok, jak to tylko możliwe.

SKOKInews.com: Skoki narciarskie niewątpliwie wiążą się z ryzykiem. Stresujecie się czasami przed skokami? Jeśli tak, to co robicie, żeby pozbyć się tego uczucia?

KB: Stres pojawia się tylko przed ważnymi zawodami, ewentualnie na nowych skoczniach. Skoki nie wydają nam się bardzo niebezpieczne. Skaczemy tak często, że wszystko stało się dla nas naturalne.

SKOKInews.com: Jakie są Wasze największe marzenia związane ze skokami narciarskimi?

WR: Chciałbym konsekwentnie plasować się w czołówce Pucharu Świata.

KB: Ja chciałbym tego samego. Chcę być tak dobry, jak tylko potrafię.

SKOKInews.com: Który moment w Waszej dotychczasowej karierze był dla Was najważniejszy?

KB: Loty narciarskie w Vikersund, gdzie po raz pierwszy punktowałem w Pucharze Świata. Zdobyłem wtedy tylko jeden punkt, ale były to dla mnie wyjątkowe zawody.

WR: Dla mnie było to zajęcie drugiego miejsca podczas Pucharu Kontynentalnego w Sapporo. Jeszcze nie miałem dobrych wyników w Pucharze Świata, więc jak na razie to było dla mnie największe osiągnięcie.

SKOKInews.com: W Polsce skoki narciarskie są bardzo popularne. Czy w USA macie wielu kibiców? Jak porównacie popularność tego sportu i Europie i w Stanach Zjednoczonych?

WR: To jak niebo, a Ziemia!

KB: Jest zupełnie inaczej!

WR: W Polsce popularność skoków narciarskich jest zdecydowanie większa, niż w USA.

KB: Większość Amerykanów nawet nie wie, czym są skoki narciarskie. Nawet ci, którzy mają w swoim mieście skoki narciarskie.

WR: Niedawno w Iron Mountain była trochę większa publiczność. Zbiera się raz w roku, kiedy mamy ważne, międzynarodowe zawody.

SKOKInews.com: Ile osób jest aktualnie w waszej drużynie i jaka atmosfera w niej panuje?

KB: W ekipie na Puchar Świata jest czterech zawodników – ja, Will, Michael Glasder i Nick Alekxander. W drużynie na zmagania niższej rangi typu FIS Cup jest około dziesięciu skoczków. Chcielibyśmy, żeby więcej osób w naszym kraju uprawiało ten sport u skakało na wyższym poziomie. Taka sytuacja nie jest dla nas prosta.

WR: Każdy w naszym teamie stara się prezentować jak najwyższy poziom. Zdajemy sobie sprawę, że poziom w innych drużynach np. słoweńskiej, niemieckiej, polskiej jest o wiele lepszy.

SKOKInews.com: Jakie są Wasze ulubione skocznie?

WR: Lubię skocznie w Renie, w Lillehammer. Niestety, nie miałem jeszcze okazji wypróbować skoczni do lotów, ale bardzo chcę.

KB: Bardzo lubię skocznie w Vikersund, w Sapporo i w Zakopanem. Od dawna nie skakałem na skoczni w Wiśle i niezbyt pamiętam jej profil, ale mam z tego obiektu dobre wspomnienia.

SKOKInews.com: Jak czujecie się w Polsce i co sądzicie o polskich kibicach?

KB: Myślę, że to bardzo fajne, iż fani tworzą tutaj tak cudowną atmosferę raz – dwa razy w roku. Skoczkowie są traktowani jak gwiazdy, wszyscy ci kibicują. To bardzo ekscytujące.

WR: To zawsze bardzo ekscytujące przyjeżdżać do Polski, kiedy wiesz, że będzie tu tyle tysięcy ludzi, którzy szaleją na punkcie skoków i mają tak dużo pozytywnej energii. To niesamowite uczucie dla każdego zawodnika. Przypomina mi to trochę Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Wszystko jest naprawdę szalone! To mój pierwszy Puchar Świata w Polsce i bardzo czekam na rozpoczęcie zmagań.

SKOKInews.com: Macie jakieś cele na ten weekend i na resztę sezonu?

WR: Chcę dalej pracować nad tym, nad czym pracowałem. Chcę poprawić małe błędu, które pojawiały się w moich skokach w zeszły weekend. Po tym powinny przyjść dobre wyniki.

SKOKInews.com: Jakie są Wasze zainteresowania poza skokami narciarskimi?

KB: Kiedy tylko mogę jeżdżę na nartach, deskorolce, chodzę po górach, spotykam się z przyjaciółmi. Wszystko to, co lubią robić inni ludzie.

WR: Spotkania z rodziną i przyjaciółmi, jazda na nartach, relaks, surfing.

Sympatycznym reprezentantom USA życzymy wielu sukcesów w ich dalszych karierach i spełnienia wszystkich sportowych i pozasportowych marzeń.


  • Źródło: Własne
  • Rozmawiały: Kinga Stanaszek & Zuzanna Wydera
  • FOTO: Wiktoria Wnętkowska