Anette Sagen zadebiutuje w roli trenerki

0
936

Anette Sagen jeszcze do niedawna sama była aktywną zawodniczką. Teraz, po zakończeniu wieloletniej i obfitującej w sukcesy kariery sportowej, 30 – latka z Mosjøen dostała szansę na podzielenie się swą wiedzą z zakresu skoków narciarskich z młodymi adeptami tej dyscypliny – ikona norweskich i światowych skoków kobiecych została trenerką w Vikersund Flying Team.

Norweska skoczkini, która ma na swoim koncie między innymi liczne medale Mistrzostw Norwegii, brązowy medal Mistrzostw Świata w Libercu oraz pięciokrotny triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego Kobiet, po sezonie 2014/2015 postanowiła odwiesić narty na przysłowiowy kołek.

Przez wiele lat Anette Sagen była zaangażowana w działalność na rzecz rozwoju i promocji kobiecych skoków narciarskich. Wspólnie z koleżankami ze skoczni walczyła o prawo skoczkiń do startów podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Nie dziwi więc to, że tak doświadczonej zawodniczce, po przejściu na sportową emeryturę, zaproponowano pracę trenerską.

„To zawsze cieszy, gdy zawodnicy pozostają, po zakończeniu własnej kariery, w środowisku skupionym wokół skoków narciarskich, w tej czy innej roli! To zapewnia ciągłość w skokach, a skoczkini z tak ogromnym doświadczeniem jak Anette, jest dla trenerskiego świata bardzo cenną postacią. Zebrała w trakcie swojej bogatej kariery sportowej wiele umiejętności, a teraz z jej wiedzy będą mogły czerpać kolejne generacje skoczków” – powiedział szef skoków narciarskich w Norweskim Związku Narciarskim, Clas Brede Bråthen.

Trzydziestolatka, wspólnie z dwójką szkoleniowców, dostała pod swoją opiekę grupę młodych adeptów skoków narciarskich z Vikersund Flying Team.

„Będę pracowała z grupą 22 skoczków, w wieku od 12 do 16 lat. Głównie są to chłopcy, ale mamy w grupie także kilka dziewcząt. To wspaniałe, że będę mogła pomagać w rozwijaniu ich talentów! W tym procesie bardzo ważne jest, by wytworzyć atmosferę współpracy. Przed wszystkim jednak, młodzież powinna czerpać z tego przyjemność” – wyjaśniła Sagen.

Ikona norweskich skoków posiada wykształcenie stosowne dla nowej funkcji – ukończyła studia trenerskie na Uniwersytecie NTNU w Trondheim. W Vikersund będzie miała okazję współpracować ze swoim byłym trenerem – Frode Håre, który do 2011 roku prowadził kobiecą kadrę narodową Norwegii, w Vikersund Flying Team pełni funkcję głównego szkoleniowca.


  •  Źródło: nordlys.no