Kto będzie asystentem Stefana Horngachera?

0
815
Fot. Barbara Kosma
Fot. Barbara Kosma

Od nowego sezonu trenerem Kadry A polskich skoczków narciarskich będzie Stefan Horngacher. Otwarta jednak pozostaje kwestia, kto będzie jego asystentem.

Jednym z kandydatów do tego stanowiska na pewno jest obecny trener Kadry B – Maciej Maciusiak. W minionym sezonie jego zawodnicy odnosili dobre wyniki. Dwa lata temu drużyna pod jego wodzą wywalczyła dwa złote medale Mistrzostw Świata Juniorów. W kolejnym polscy zawodnicy odnosili świetne wyniki w zmaganiach z cyklu Pucharu Kontynentalnego. W minionym sezonie zawodnicy Kadry B odnosili w Pucharze Świata lepsze wyniki, niż ci z Kadry A.

Niewykluczony jest również asystent trenera z zagranicy. Mógłby nim być np. Czech Michal Dolezal, który również brał u dział w konkursie na trenera. Jednak w tym przypadku sprzeciwiają się ci, którzy uważają, iż asystentem Stefana Horngachera powinien być ktoś z naszego kraju.

Wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego – Andrzej Wąsowicz przyznał, iż zależy mu na asystencie z Polski, aby przy Horngacherze uczyli się polscy trenerzy.

„Najlepszym przykładem jest Łukasz Kruczek, który był asystentem u Hannu Lepistoe i Heinza Kuttina” – dodał.

Adam Małysz zdradził, że pod uwagę brane są różne opcje.

„Pod uwagę są też brani, ci trenerzy, którzy przysłali swoje aplikacje. Jeśli będziemy mieć głównego szkoleniowca zagranicznego, to warto byłoby, żeby mógł on coś przekazać polskim trenerom. Dlatego będę optował za tym, żeby asystentem był szkoleniowiec z naszego kraju. Mamy przecież Maćka Maciusiaka, który zrobił wielką pracę z kadrą B. Mamy też Roberta Mateję, który ostatnio prowadził kadrę juniorów. Walczyliśmy o to, by nie brakowało nam w Polsce młodych trenerów, to teraz trzeba korzystać z tego bogactwa. Warto na nich postawić, żeby potem zagraniczny trener miał komu przekazać pałeczkę. Fajnie byłoby, żeby kolejny, który zastąpi kiedyś Horngachera, był Polakiem” – stwierdził Orzeł z Wisły.

Asystentem Horngachera może zatem zostać Robert Mateja. W takim przypadku Maciusiak i Wojciech Topór dalej zajmowaliby się Kadrą B.

Ze współpracy z Austriakiem cieszy się Topór, który był w drużynie, która pod wodzą nowego szkoleniowca Kadry A zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata Juniorów.

„Wszelkich podstaw w tym zawodzie nauczyłem się, trenując pod okiem Stefana Horngachera. Jako zawodnik zbierałem wszystko, co jest potrzebne do tego, żeby zostać trenerem. Współpraca z nim dała mi naprawdę wiele” – przyznał.


  • Źródło: eurosport.onet.pl
  • FOTO: Barbara Kosma